Guletler Guletler

Geleneksel usullerle yüzyıllardır ahşap kullanılarak yapılan guletler, günümüzde sac malzemeyle de yapılmaktadır Akdeniz in şartlarına göre yapılmış olup güneydeki ustalara mahsus bir sanat eseridir. şu anda bile yüzlercesinin tersanelerde yapımına devam ettiği guletler ahşap ustalarının göz nuru, denizcilerin gururu, ailelerin umudu olmuştur yıllarca. yelken için yapılmış uzun omurgalı, deplasman yatlarıdır. Son zamanlarda teknoloji ile geliştirilerek yapılan ve armalarının tamamen yelkene yönelik olması ile hem motor hem de yelken ile seyir imkanları vardır. derin olma özellikleri ile denizle dövüşmeyen ama gerektiğinde makine gücü yada yelkenle 12 yada 14 mil e kadar yapabilen bu yatlar motor yat rahatlığını aratmamaları ve denize karşı dirençli ve dengeli yapıları ile de biliniyor.
Akdeniz de kullanılan gezi teknelerindendir denizdeki dengeli yapıları ve kıç üstü rahatlıklarıyla bilinirler çok dengeli, sıhhatli, kullanışlı ve görünümleri ile cazibelidirler son yıllarda yelken donamlarıyla iyice geliştirilen bu yatlar, yelken performansları ile de dikkat çekiyorlar.

Guletler
Yakın zamanlara kadar oldukça zayıf malzemelerle yapılan ve açık deniz seyri için güven vermeyen guletler, günümüzde uygun malzeme ve kaliteli işçilikle çok sağlam dengeli ve her türlü deniz şartlarına dayanan tekneler olmuştur. Denizdeki yaşamı seven ve benimseyenler için en uygun yat cinslerinden biri olup ahşap işçiliğinin en nadide güzelliklerini bir mobilya inceliği ile gösteren belki de dünya pazarlarında en ucuza imal edilen göz nuru, ve sanat eseri olarak batı Anadolu sahillerinin en aranan yatlarından olmaya devam etmektedir.
Şimdilere kadar mavi yolculuğu dünyaya tanıtan yegane yatlar olarak Türk karasularında yerini aldığı gibi ihraç edildiği dünyanın diğer ülkelerinde de yat dünyasındaki yerini ısrarla korumaktadır. en önemli özelliklerinin başında Türkiye deki işçiliğin ucuz olması nedeni ile fiyatlarının hiçbir ülkeyle kıyaslanmayacak kadar ekonomik olmalarıdır.
İç ve dış rahatlıkları önemseyen yat yapımcıları için geniş üst güverte ve kıç üstü sağladığından çok makbul tutuluyor ve sahiplerine batı Akdeniz ve eğe de bir motor yat rahatlığı vermesine rağmen motor yatlara göre çok daha küçük makineler ve yelken kullanarak büyük ölçüde ekonomi sağlayan bu guletler yıllarca motor yatlara alternatif olmuş ve hatta günümüzde geleneksel oluşları, rahatlıkları ve görünüşlerindeki estetikle gulet kiralama pazarında çok makbul olduklarından kiraya verilerek donatanın yatı kullanmadığı zamanlarda çalışarak yat sahiplerinin yat bakım  harcamalarına büyük katkıları olmuştur.
Gördüğümüz kadarı ile de daha yıllarca bu amaca hizmet edecek ve yeni nesil lüks tasarımları ile motor yatlara ciddi alternatif olacaklardır. zaten lüks motor yatlardan çok daha fazla tercih edilen yatlar olması, sayılarının çok sayıda olması ile izah edilebilir.
Yeni nesil yatların boylarının büyümesi nedeni ile deplasman yatları daha revaçta olmaya başlamış ve gereksiz büyüklükte makinelerden kaçınılarak daha fazla alan sağlayan ve her türlü deniz şartlarından daha az etkilenen ve yelkenle gidebilme şansına sahip ekonomisi sadece makinesinin küçüklüğünden olmayıp yapımındaki başlangıçtan sona kadar her konuda ekonomi sağlayan guletler artık diğer yatlara ciddi olarak rakip olmak durumundadır. iç alandaki genişliklerinde derinliklerinin avantajı ile fazla olması ve yüksek yatlara göre daha estetik ve dengeli olmaları üst güvertedeki alanların rahat ve kullanılabilir olmaları, Akdeniz şartlarına göre dış alanların iç alanlardan fazla tercih edilmeleri ciddi anlamda Gulet yapımını teşvik etmiştir.
Yeni nesil guletlerde kullanılan çelik yapım yada western epoksy sistemi ile yatlar olağan üstü sağlam ve uzun ömürlü olarak yapılmaktadır.içlerindeki ahşap işçiliği motor yatları kıskandıracak ölçüde güzel ve kullanılan ekipmanlar ile en lüks yatlar kadar rahat sağlanmıştır.
Makinelerinin motor yatlara göre daha ufak ve ekonomik olmasına rağmen bu yatlar 14-16 mili bulan hızları ile hiçte az olmayan sürate erişerek seyir sırasında pek çok deniz şartlarında bile yol kesmeden seyir edebilecek kadar dengeli ve emniyetlidirler.