Kaptan Seçmenin Önemi Kaptan Seçmenin Önemi

Yat sahiplerimiz, maalesef kaptan seçmeye gereken önemi vermiyor. Bilgi eksiklikleri yüzünden bu kadar para ve zaman harcayarak yaptırdıkları yüzen saraylarını bakımlı ve hazır tutacak en önemli unsur olan kaptanı ve seçimini en sona bırakarak nasıl olsa bulunur mantığı ile çevresinden veya yakınlarındaki yat sahiplerinden yat denize inerken son anda soruyor veya bulmaya çalışıyor.. Hatta yatın bitimi sezonun başından daha ileride olunca, zaten kaliteli kaptanlar iş bulmuş oluyor. Donatan kaptan kararı verene kadar, yeni yapılan yatın bütün inceliklerini bilmesi gereken kaptanın yerine, acemi kaptan ile yatını hazırlamaya çalışıyorlar.

Halbuki Kaptan, yat kızağa konmadan önce alınır tecrübeli ve önceden bu tür işlerde çalışmış olan kaptanlardan olmasına dikkat edilir o kadar önemlidir ki, yat sahibine zaman ve paradan tasarruf ettirdiği gibi, Yatın sağlamlığına olduğu kadar iç mimarisinede zamanında müdahale ederek yapılacak yanlışları önler ve bunların gerektirdiği boşa zaman ve paradan tasarruf ettirerek yatın içindeki fazla işçilikten kaçmak için kullanılmayan alanları amacına uygun kullanarak yatın ergonomisini sağlar.

Çünkü kaptan mal sahibi için çalışır, Tersane için değil. Ülkemizde bu zamana kadar yat personeli sağlayan işletmelerinde olmaması nedeniyle ve yat sahibinin de kısıtlı bilgileri ile maalesef kaptan seçmenin inceliklerini, ne kadar önemli olduğunu, geleneğini de önemsemediği ve bilmediği için, donatanı bu konuda yönlendiren birkaç dostu ya da yanındaki personelin yardımı ile acilen bulunan ve o anlık işi görebilmesi içinde olsa, kaptanın gaz kollarına hükmü ile verilen acele ya da bilinçsiz kararlarla kaptan alınıyor.

Zaten meşgul olan mal sahibi, Kaptanını ancak tatile geldiği zaman tanıma şansı buluyor. Elbette bu da sezonun en yoğun ve kaptanların da çalışma zamanı olduğu için eğer bir anlaşmazlık var ise yeniden kaptan bulma şansının azaldığı zaman olduğundan, her iki tarafında idare etmeye çalıştığı ve uygun şartlar oluşana kadar zoraki beraberliklere sebep oluyor.

Başından beri oluşan bu güvensiz ortam, ön yargılı olarak eksikler görüldükçe gözden düşmelere ve işin doğru gitmemesine sebep oluyor, kaptanda bu nedenlerle yapılan kaprislere anlayış gösteremeyebiliyor! Yapılan eksikler daha fazla göze batıyor söylemler incitiyor ve sonuçta belli oluyor zaten. Geriye kaptanın anlaşılmak konusunda çaresizliği ve kaçınılmaz sonu beklemekten başka çaresi kalmıyor.

Tabii durum belli olsa da, tabiri caizse dere geçerken at değiştirilmemesi gerektiğinden hiç olmazsa sezon sonuna kadar zoraki birliktelikleri ve doğal olarak ta sezon sonu ayrılıklarını getirebiliyor, böylece ne mal sahibi doğru kaptan bulabiliyor nede kaptan düzene girmiş hayatının bozulmasından ve sezon sonunda pasarella önüne konulmaktan hoşnut oluyor.

İşin doğrusu, ya mal sahibi kaptan seçmenin inceliklerini iyi bilmeli ya da bu konuyu kendisine meslek edinmiş kuruluşları bilmeli ve bu sorumlu işi profesyonel olduğuna inandığı kuruluşlardan sağlamalıdır. bizim tesadüf ettiğimiz düzenli ve deneyimli eleman gönderen firmanın adresi budur http://akasiayachting.com bu adresten yeterli ve acenta tarafından tanınan personeli bulma konusunda yardım alabilirsiniz.

Kaptan neden yetersiz bulunabildiğini anlayabilmeli. Ve kendisini yenileyerek işte tecrübe dediğimiz bu basamakları geçerken, bu fırsat ve bilgiyi sağlayan mal sahibine ve acentasına saygılı olmalı ve kendine açılan hiçbir kapıyı kapamamalıdır. çünkü ne motor yatlar ve sahipleri kaptanların seçenekleri olacak kadar fazla, nede acentalar yeniden şans vermek için riske girecek kadar amatördürler. referans olarak beklenilen öz geçmiş oluşumunda bu tecrübe kendisini olumlu yönde etkilemeli, ve yaptığı yanlışların muhakemesini yapmalıdır.

Bununla birlikte yat sahipleri de, Kaptanları çok sudan sebeplerle gözden çıkarmamalı, onların geleceklerine ambargo koymamalı davranışlarındaki nezaket ve anlayışla, gelen misafirlere de örnek olmalı, kısa ve öz de olsa misafirlere yat geleneğini örnek olarak öğretmeye gayret göstermelidir. Ayrıca her misafirin kaprisleri yüzünden kaptanını incitmemeli ve bu beraberliklerin devam etmesi için gayret göstermelidir. Unutulmamalıdır ki!! iyi kaptana sahip olmak özveri ve sabır ile oluşabilir zira, iyi kaptanlarda çok sayıda değildir. Onlar da seçeneklerin arasından donatanı seçme şansına sahipler.!