Motor yatlarda kaptan olmak Motor yatlarda kaptan olmak

Keyiflidir, eğlencelidir, gösterişlidir, prestijlidir ve maaşları dolgundur. Ama zor iştir çünkü tok ağırlamak zor iştir. her şeyden önce büyük tecrübe ister ve pek çok bilgi ile donanmış olmayı gerektirir.

Öncelik sırası denizci olmayı gerektirir,çünkü denizde çalışmak beraberinde zaten her tür tecrübe ve bilgiyi bulundurmak anlamına gelir ne kadar bilgili iseniz o kadar emniyettesiniz. Ama denizci olmak yetmez çünkü altınızda kuvvetli ve büyük makinalar vardır en azından sistemi bilip ufak sorunların üstesinden gelecek kadar makine dilinden anlamanız gerek.

Ama buda yetmez çünkü bu pahalı sanat eserleri ne kadar zenginde olsa pek çok insana onun rüyalarına ve gerçekleşmesine ömründe pek çoğuna bir kez nasip olur bu nedenle bu pahalı kayığı! Yürütmek için tecrübeli bir denizci, iyi bir navigatör, sahilleri ve elbette kıyı seyrini iyi bilen  koyları iyi tanıyan  ve emanet edilen yatı selametle abrayabilen  iyi bir kaptan olmalıdır.

Tamam ama buda yetmez çünkü bu yatı çekip çevirecek, canlı tutacak makinasından boyasına tankından mefruşatına elektronikten  elektiğine ve verniğinden halısına kadar olduğu gibi kumanyasından yemeğine kadar her şeyi ile ilgilenecek olan mürettebatı tanıması  ve aldığı personeli yönlendirebilecek kadar her personelin işini ayrı ayrı bilmesi gerekir.

Ama iyide buda yetmez çünkü çünkü iyi bir  yönetici ve koordinator olmalıdır. personelini iyi yönetebilmek ve sorunsuz tatili bekleyen yat sahibine ödediği bunca paranın karşılığı olan huzuru hiç olmazsa yat içerisinde sağlıyabilmek için.

Elbette tahmin ettiğiniz gibi buda yetmez zira bunca emek bunca masraf tek şey için yapılmıştır, misafirler; kaptan yata gelen misafirleri üst düzeyde ağırlayabilmek için  bu bildiklerine fazlasını katmalı ve organize ettiği tatili layıkı ile bitirebilmek için misafirlere karşı müşfik anlayışlı şevkatli ama belirgin olduğu halde üzmeyen bir otorite ile ve bu otoritenin gereği olarak personel ve misafirler arasındaki koordinasyonu sağlayıcıda olmalıdır. Misafirlerin istekleri ve arzularını anlayışla karşılamalı bunların içerisinden mümkün olanlarını organize edebilecekse yakışan şekilde tamamlamalı ve sunmalı ama bu isteklerin mümkün olmayanı da varsa uygun bir dil ve gerekçelerle izah etmeli ve yatın güvenliğinin önemli olduğu kadar personelin ve misafirlerin de güvenliğini temel esas olarak sağlamalıdır.

Ayrıca yat giderlerini yat sahibinin direktifleri doğrultusunda en akılcı ve tecrübenin getirdiği kolaylık ile en ekonomik olmasına dikkat etmelidir .

Az şey değildir yat kaptanı olmak güvenilir sadakatli dürüst ve otoriter olduğu kadar, ketum, yat içi sırlarını aile içi sırları gibi saklayan ve bu konuda personelini de yönlendiren olmalıdır.

Tabii bununla da bitmez bilmesi gerekenler yat içersinde herkesten çok bilmeli yat yaşamını kanıksamış asla yabancı olmayan tecrübeli biri de olmalıdır otoritesi elindeki yetkisinden değil ama beybaba tavrı ile bilgisine duyulan hürmetten kaynaklanmalıdır .

Dil bilmeli ama İngilizce yi mutlaka bilmelidir evet dünya piyasasında bunlar aranıyor.

Konuyu uzatmamak için mesleki yeteneklerin ne düzeyde olması gerektiğini yazmak istemiyorum. Kaptan arkadaşlarım yat ta gaz kollarına hükmetmeyi  mesleklerinde son nokta olarak görmesinler, öğrenmeye devam etsinler bu güzel meslek dalında var olmak iyi para kazanmak, güvenilir ve aranan bir kaptan olmak için gayret göstersinler. Buldukları ilk işi tutunacakları son nokta olarak görmesinler . meslek onurunu kendilerine yakıştırdıkları yerlere getirmek kendi ellerindedir. bildiklerini sandıkları an yanıldıkları an dır eksik oldukları kadar küçülürler bilgisiz kaldıkları kadar ezilirler ve sonuçta varabilecekleri son nokta  yat sahibinin hizmetlisi olmaktan öte gitmez.

Her yat ayrı tecrübedir  ve size mutlaka öğretir. Siz doğru olanı yapın öğrenmeye devam edin zamanınız çok. Dil öğrenin, bilgisayar öğrenin,  mesleğinizde kullanmadığınız bilgileri yenileyin, zaman bulursanız bir enstrüman çalabilmeyi öğrenin, belki dans okullarına yada spora gidin ama boş zamanlarınızı boşa harcamayın. öğrendikçe öz güveniniz artacak öğrendikçe itibar görecek ve kolay harcanmayacaksınız ve layık olduğunuz yeri bulacaksınız.

Tavsiyelerimiz bildiklerini sananlara değil ne bilmediklerini bilenlere. Yetiştirdiğimiz her denizci ve kaptan bu millet yararınadır her bilen kaptan öğretmekle yükümlü olmalıdır götüremeyeceğimiz bilginin ise sahibinden başkasına faydası olmaz.

Tecrübeli kaptanlarımızın bilgilerine ihtiyacımız var  hiç olmazsa konu başlıkları ile yardımcı olsunlar. madem kaptan en çok bilendir o halde yat adabını usulünü geleneğini yat sahibi olmanın nasıl olması gerektiğini misafirlerin uyarılması bilgilenmesi davranış biçim ve deniz adabını biz öğretelim. sonra yat nedir yatcılık nedir bilmiyorlar diye yakınmayalım. kimseyi karşımıza alıp adap ve usul budur diyemeyiz ama yazdıklarımız okunursa bildiklerimiz aktarılırsa, paylaşılırsa her kes kendine yarayanı alır öğrenir ve yat sahibide, misafirlerde, personelde rahat eder.

Buda ancak kaptanların tecrübe ve bilgileri ile olur biz yol yöntem öğrenene kadar çok zaman kaybettik. yeni nesil denizciler bizim tavsiyelerimizi dinlesin öğrensin ve rahat etsinler.

Yavuz Kaptan