Yat Aşçısından beklenenler

 Aşçı yattaki çok önemli elemanlardan biridir. doğa ve sevdiklerinizle beraber iken, damak keyfine uygun yemekler pişiren ve her defasında sürpriz lezzetler ile sizi şaşırtan, mangal keyfinden dünya mutfaklarından örneklere kadar tatilinizi renklendiren, yetenekli bir aşçının sizi tatilinizde nasıl tamamlayabileceğini tahmin edersiniz. Ancak tüm bu lezzet ve farklı mönüler listesi bilinçli kullanılmadığında misafirlerin muhtelif yerlerinde farklı ölçülere sebep olabilir.

Bu nedenle aşçı yiyeceklerin kalorisi konusunda bilgili olmalı, üst üste hazırlanan lezzetli yiyecekler yüzünden iki haftada misafirlerin şekillerinden şikayet edecek kadar şişmanlamalarına da sebep olmamalıdır. dengeli lezzetli olduğu kadar kalori hesabı yapılarak ince hesaplanmış mönüler herkesin dikkatini çeken bir değer olmuştur.
Çünkü yata gelen misafirlerin yemek alışkanlıkları değişken ve yöresel olduğu kadar dünya mutfakları ile de çeşitlenebiliyor ve bu şekilde misafirlerin memnuniyeti, aşçının da kabiliyetine bağlı olarak ya şikayet konusu ya da teşekkür konusu olabiliyor. bu nedenle bir yat aşçısının bir otel aşçısından farkı olmamalıdır. evet işin lezzet taraflarını bilmesi elbette çok aranan bir meziyettir ama sofradaki görsellikte ve kalori hesabı da çok önemlidir. ve bu ince hesabı yapabilen aşçılarımızın daima revaçta olduğunu unutmamak gerekir.

Ayrıca aşçı hem denizci hem de denizi seven olmalıdır deniz tutan bir aşçının yatta kimseye faydası olmaz.
Dil bilmek elbette bir ayrıcalıktır ve çok ta önemlidir aşçıya artı puan sağladığı gibi işini de kolaylaştırır dil bilmeyen aşçılarımızın hostesin tercümesi ile yetinerek bildiklerini misafirlerine açıklaması kolay değildir. Dil bilmek aranan şartlardan olmasa da her zaman avantaj sağlar ve misafirlerle günlük olarak istekleri konusunda fikir sahibi olmalı ve günlük mönü için seçenekler sunabilmelidir.

Aşçı temiz olmak zorundadır ve düzenli olmalıdır. böylece yemek kokusu içersinde değil ama güzel kokulu, bakımlı ve tıraşlı olmalıdır. Görüntü ve görselliğin ve dış bakımın temizlik, hijyen ve titizlik konularında fikir verdiği aşçı giysilerinin önemli olduğunu söylemeliyim. bütün bunlar içinde çeşitli aşçı giysilerine de sahip olmalıdır. bunu özellikle kaptanından isteyerek işine gösterdiği itinayı belli eder şekilde giyinmelidir.
Yattaki en meşgul personelden sayılır zira müşteri olmasa bile diğer personele yemek yapmak zorundadır. Bu nedenle meslek sorumluluğunu da unutmamalı istisnai durumlar dışında şahsa özel olmadığını ve personele yaptığı yemeği angarya saymamalıdır.
Yatın kumanyasını ve eksiklerin alışverişini de aşçı yapar ve alınan kumanyanın ekonomisi ve zayiatını bilir israf etmez .. temizliği ve titizliği dikkat çekecek kadar ve dostça olmalıdır, yoksa bu titizliği etrafındakileri kıracak düzeyde tutabilenlere maalesef uzun süreli itibar edemiyoruz, böyle huyları olanlara da tavsiyemiz yat içerisinde hoşgörülü ve şevkatli olmalarıdır.
Elbette hosteslerle iyi bir uyum içerisinde olmalıdır tabii diğer mürettebat ile de. ayrıca güler yüzlü ve sınırlarını bilen olmalıdır ve en önemlisi Türk ve Osmanlı mutfağını bildiği gibi dünya mutfaklarından da çok uzak olmamalıdır.
Aşçıdan beklediğimiz en önemli beklentilerden biri de bu güzel gece ve sofraların hazırlayıcısı olan bu nedenle yat sahibi ya da misafirlere yakınlığı artan aşçılarımızın de yaptığı işi sebebi ile yat sahibi yada misafirlerle olabilecek yakınlaşmalarda aradaki çizgiye çok dikkat etmesi ve bu yakınlaşmayı yatın hiyerarşisini bozacak şekilde kullanmamasıdır. misafirlerin ve yat sahibinin çok uzun olmayan misafirliklerini arkadaşlarına tercih etmeyen saygılı ve takım çalışmasını personele gösterdiği şevkatle sağlayarak işlerini kolaylaştıran aşçı daima aranan işsiz kalmayan ve takım içinde kalan olmaktadır.
Ülkemizde aşçı diye bir personeli giriş ve çıkışlarda dikkate almadıklarından aşçılara ait olan ve gemi adamı ehliyeti olan aşçılarımızın ücretlenmede bu ehliyetlerinin tam olmasa da dikkate alındığını veya alınması gerektini notlarımız arasına eklemeliyiz.