Yat kaptanları ve yeterlilikleri Yat kaptanları ve yeterlilikleri

Yat Kaptanları; denizlerimizin alımlı güzelleri, marinaların gururu ve onları süsleyen göz alıcı pahalı ve bu sınırı olmayan hayal dünyaları, ve göz kamaştırıcı ışıkları ile su üstü perileri gibi salınan, uzaktan görenlerin ortak rüyası, denizdeki sanat eserleri desek abartmış olmayacağımız ve manası ile el emeği ve göz nuru da diyebileceğimiz, bu pahalı dünyaları sevk ve idare edendir. Onları kollayan, bakımını yapan her şartlarda hazır tutmaya çalışan, sonrada bu altın kafeslerde çalışarak, bu pahalı emanetleri mal sahibi adına kollayan sorumlu kişidir. Bir başka deyişle insan ömrünün çok az insana nasip ettiği, hayal edip yapımını gerçekleştirebildiği bu hayal dünyalarının emanetçisi ve yöneticisidir kaptanlar.
Yat Kaptanı, Her türlü kanuni ve mesleki sorumluluğu alarak bu görevi üstlenen, himayesinde ki personelle yat sahibi ve misafirlerini ağırlayarak, onların çok özel anlarını ya da tatillerini hiçbir aksaklığa mahal vermeden tamamlamaya çalışan, çalıştığı yat sahibinin olduğu kadar personelinin ve ve misafirlerinin de güvenliğini denizde olduğu kadar, misafirler dışarı çıktıklarında karada da kollayabilmeli, misafirlerin bilmedikleri bölgelerde ön bilgisi ile yardımcı olmalıdır. Bu yüzden yattaki sorumluluğu hem yat sahibine personeline ve misafirlerine karşı en üst düzeydeki kişidir.
Tabii bütün bu sorumlulukları alabilmek için çok iyi yetişmiş olmalı, denizde pişmiş ve tecrübeli olmalıdır. İyi bir tatil için çok önemli olan kıyıları iyi tanımalı, misafirlerini gezdirirken hava raporlarını takip ederek, denizin olumsuz hava şartlarından koruyabilmelidir, eşsiz damak lezzetleri için kumanyasını tedarikli tutmalı, elinde yeterli ve yetenekli aşçı bulundurarak bu güzellikleri çeşitlendirebilmelidir, bulunduğu yöreyi ve bölgeyi iyi bilmeli, hem rehberlik hem mihmandarlık yapabilmelidir.bu arada misafirlerin  sürpriz istekleri de kısa zamanda organize edip bulmaya çalışarak imkanlarını genişletmeli, gezdirdiği koylarda ki yat yoğunluğunu bilmeli ve buna göre rota çizmelidir. Kaptan denizin üstünü bildiği kadar altını da bilmenin avantajı ile, en nadide ve en korunaklı yerlere ve koyları demir yeri olarak seçerken tereddütsüz ve iyi bir navigatör olmalıdır.
Çalışan personele rağmen yatta misafirlere gözden uzak alanlar bırakabilmeli, misafirlerin mahremiyetini ve yalnız kalma isteklerini söylemeden anlayabilen ve organizasyonu iyi zamanlayan olabilmeli, halkla ilişkileri bilmeli ve bu vesile ile personel ve misafirler arasındaki koordinasyonu sağlayabilmelidir, bir kaptana yetecek kadar iyi bir rehber, makine dan anlayacak kadar makinist, hatta iyi bir aşçı bulundurabilmek ve onun yeteneklerini anlayabilmek için yeterli mutfak ve servis bilgisine de sahip olabilecek kadar işine hakim olmalıdır kaptan.
Yatın içerisinde oluşabilecek aksaklıkları eksiklikleri ve arıza, bakım planlarını mal sahibinin yat içindeki dinlenme zamanına getirmeden, yatın dışında ve mümkün olduğu kadar kısa, net ve anlaşılır şekilde dile getirmeli, yat sahibinin düşlediği bu dinlenme sırasında kesinlikle olumsuzlukları ve eksiklikleri ortaya getirerek mal sahibinin o sınırlı zamanını ve yat içindeki yaşamı olumsuz yönde etkilememelidir.
Ayrıca bu pahalı sanat eserlerini kollamak ve sürekli en iyi görünümde tutmak için boyadan, vernikten, pastan ve bunların tamirlerinden anlayabilmelidir.
Tehlike durumunda kullanılacak ekipmanların ve bunu kullanacak personelin görev yerlerini ve can kurtarma ekipmanlarını her şartlarda kullanabilecek kadar öğrenmesini sağlamalıdır.
Yat yönetimini en iyi ve gerektiği gibi mümkün olan en akıllı ekonomik şekli ile idame ettirmek olduğu kadar yatın harcamalarına en üst düzeyde dikkat eden ve hem donatanın haklarını kollayan hem de çalıştırdığı personelin haklarını da donatana karşı kollayabilmelidir kaptan.
Personelini çeşitli deniz şartlarında gereksiz yere riske atmadan onların kendine emanet olduğunu bilen kişidir kaptan. kendisine duyulan saygıyı dalkavuk olduğu yada işini bilmediği için hiyerarşinin arkasına sığınarak sağlamaya çalışan değil, ama denizi, denizciliği ve konusuna hakimiyet için gerekli bilgileri diğerlerinden çok fazla bilmesi nedeni ile saygıyı hak eden kişidir kaptan.
Görüldüğü gibi yat kaptanı olarak donanmış olmak az şeyler değildir. tabii bütün bunları öğrenebilmek ve meslek kalitesini elde etmiş olmak için yıllar gerekiyor. Yukarıda yazılanları açıklamamızın asıl nedeni bu işi yapan kaptanlardan neler beklendiği anlatmak ama bu yeteneklere sahip olan kaptana da gereken itibar ve yetkinin verilmesini sağlamak içindir.
Yazdıklarımızdan umduğumuz kaptanların hak ettiği seviyeye gelmek için hangi konulara hakim olmaları gerektiğini öğrenmek zorunda olduklarını ve bu sıfatı hak edenlere de verilen yetki ve emanet edilenlerin sebebini bilerek sahip olmaları gereken, itibar, anlayış, saygı ve gönüllerindeki yerdir.