Yat Sahibinin, Kaptan Yat Sahibinin, Kaptan’dan Yanlış Beklentileri

Kaptan, mal sahibinin temsilcisi olarak tayin edilen ve mal sahibi ya da charter sırasında belirlenen misafirlerin ağırlanmalarında yatta bulunması gereken kişidir. Onların tatilleri için yatı hazır tutmalı ve personeli ile hazır olmalıdır.

Ancak misafirlerin ya da donatanın olmadığı zamanlarda yatı 24 saat terk etmeden beklemek zorunda olan kişi değildir kaptan. tabii zorunlu şartlar müstesna.

kaptanın nihayetinde  insan olduğunu, ailesi ve çocukları olduğunu ve ihtiyaçları için dışarı çıkmak, gezmek, görmek ve bilgilenmek hakkı olduğu da unutulmamalıdır. insan gibi yaşamak hakkı olan ve bazı yat sahiplerin ısrarla istediği,  kaptanın  sürekli olarak yatın içerisinde  nöbet beklemesi kabul edilir degildir.
Hiçbir maaş veya  imkan,  bu hakkı  yat sahibine vermez, hele kendine özgüveni olan ve mesleğine hakim olan kaptanların 24 saat teknede nobet tutmasını beklemek haksızlık olur .  bu davranış  kaptanı incitir ve tutsaklık duygusu  yaratır, böyle bir anlayışta  sağlıklı bir iş ve geçim ortamı için uygun değildir

Verdiği maaş karşılığında kaptanının her anını yatın içinde ne yaptıgını ve hangi köşesinde olduğunu öğrenmeye çalışan ve yatın içinde, hatta yatın çevresinde muhbirler yaratan  yat  sahiplerinin olduğunu   biliyoruz. tabii  sözümüz elbette  kaptanına güvenmeyen bu tip  yat sahiplerinedir. Hem kaptana  güvendiğini söylediği hem de güven sıkıntısı çektiği için yatının akibetini düşünmek  gereksiz yere  meşgul olmaktır. Yat sahibi doğru seçtiğine inandığı kaptanına, yatını mutlak şekilde teslim etmesi gerektiğini bilmeli  ve güvenmelidirler.

Yada kaptan yerine yat bekçisi tercih ettilerse  onların yeterlilikleri ile idare etmeli,  tecrübe eksiği olan  yat kaptanlarından da çok şey beklememelidirler.

Harcadıkları bu kadar para sonucunda ortaya çıkardıkları hayallerinin ürünü olan yatı, tecrübesi ile koruyacağından emin oldukları kaptan ve personeline teslim ederek iyi korunduğundan emin oldukları yatlarını severek kullanmaları önemlidir.  Zaten iş hatayatının gergin ortamı ile bunalan yaşamlarını yatın sıkıntılarını ile daha çekilmez duruma getirmemelidirler.

Yatınızı düşünmek yapacak ve koruyacak tek işiniz olmadığına göre doğru kaptan bulmalı ve rahat uyumalısınız.

Kaptan eğer yatını bırakıp bir yerlere çıkmak zorunda ise mutlaka önlemini almış güvendiği personele emanet etmiştir. hava raporunu sürekli takip eden kaptan zaten emniyetli olmayacak şartları bilir ve yatını asla terketmez. ancak kaptanın karaya çıkması gereken hallerde, halatların sağlamlığı, tonozunu veya çapasını bilir ve emin olduktan sonra çıkar. güvendiği mutlaka kendi yerine bakacak birisi vardır veya önlemini almıştır Bu nedenle kaptanınızı iyi seçtiğinize inanıyorsanız,onu sürekli yatın içerisinde beklemek zorundaki biri gibi düşünmemeli, yatınızı da düşünmek zorunda kalmamalısınız.

Yatınıza gösterdiğiniz İhtimamı, güvendiğiniz  yatınızı  kullanan ve  ihtimam gösteren kişi içinde göstermek ve itibar etmek sizin için doğru olacağı gibi bu kaptanınıza da uyum sağlamakta kolaylık sağlayacaktır. karşılıklı güvenle güzelleşen bu anlayış mal sahibini huzurlu tutacağı gibi kaptanının da gönül rahatlığı ve büyük bir sadakatle çalışmasına sebep olacaktır