Yat Sahiplerine Tavsiyeler

Yanınıza kaptan olarak aldığınız bu deniz adamlarının hangi merhalelerden geçerek kaptan olabildiklerini işaret ettik önceki yazılarımızda.
Buna rağmen donatan mesleki tecrübesinden emin olduğu kaptanını dikkatli  seçerek ve güvenerek almalı.
İçkisini, sigarasını, zaaflarını, sağlık durumunu bilmeli hem psikolojik hem de fiziksel olarak tanımalı kültüründen, zekasından ve doğruluğundan emin olmalı gururla taşımalı,  ailesine ve misafirlerine tanıştırmalıdır.

Yukarıda sıraladığımız yetenekler pek az kaptana münhasır yetenek ve faziletlerdir.  İşaret etmek istediğimiz kaptanların bu özelliklere sahip olmak ve hiçbir mal sahibinin şikayet şansı bulamayacagi  seviyelere  gelebilmeleri içindir.
Yat sahibi veya ailesi denizci olmayabilir denizden ve yatlardan anlamayabilir, ancak zaman içinde kaptanlar bu farkı kapatmada yardımcı olmalı ve donatana deniz yaşamını ve geleneklerini tanıştırabilmelidir.

Yatın sahibi olmak bu gelenek ve deniz adamları dünyasını bilmek anlamına gelmediği için, bu karşılıklı tanışma süreci içerisinde yat sahibi de anlayışlı ve sabırlı olmalı ve isteklerinin anlaşılmasını beklemekten fazlasını yaparak kaptanına hassasiyet gösterdiği konuları anlatmalıdır. bilgi, beceri, tecrübe ve bu özellikler ile donatılmış olduğuna inandığı kaptanına, hak ettiği güveni ve saygıyı göstermeli ve verdiği yetkiyi de personele ve çevresine hissettirmelidir. Asla ulu orta personel yada misafirlerin içinde rencide etmemeli, rota konusunda isteklerini bile anlatırken, yatın personelin ve yattaki  misafirlerin selametini düşünmek zorunda olan kaptanının planlamadaki tavsiye ve uyarılarını hava ve deniz şartlarına göre düşündüklerini dikkate almalıdır.

Kaptan,  Yat sahibi  geldiğinde köşe bucak kaçmak yerine gerektiğinde mesleki konularda donatanı aydınlatabilen yatın ve personelin durumunu ve sahip olduğunuz yatın kifayeti, eksiklerini ya da değişimini konuşabilecek kadar yakın olmalı. hatta gelen misafirlerin ticari yada gönülden olmalarına göre ağırlanmalarında ki hassasiyet için mal sahibine önerilerde bulunabilecek kadar yat yaşamını bilmeli hatta , fazla bildikleri ile şaşırtabilmelidir.

Elbette ki bütün bunlar içinde hayat standartları yeterli olmalı, bulunduğu ortamı hazmedecek düzeyde yaşam seviyesine görgü bilgi ve nezaketi ile alışık olmalıdır.

Ama kaptan bütün bu imkanlara rağmen insan olarak sınırlarını bilmeli,  donatanın ve misafirlerinin mahremiyetine, isteklerine hatta kaprislerine saygı göstermelidir. anlaşıldığı gibi kaptan öz biridir, özel biridir
öyle olmalı kendini öyle yetiştirmelidir, yat sahibi ise,  seçip ailesinin içine aldığı kişiye gerekli itibarı gösterip yetki ile donattıktan sonra aileden biri gibi de ihtimam göstermeli ve kollamalıdır.

Zira evet çalışalım dediğiniz şahıs aynı anda sizin denizdeki malınızın ve canınızın koruyucusu olduğu kadar, hem ailenize hem size sırdaş hem denizdeki itibarınızın koruyucusu hem de dostlarınıza gösterdiği alaka ile işlerinizin  daha cok  gelismesie yardimci  ve  yaşamınızın bir parçası olabilir.

Bunca güven için elbette zaman gerekiyor. Ve Kaptan mal sahibine münhasır biri olabilmek için gayret ederken donatanda Kaptanıyla tanışabilmek ve yeteneklerini anlayabilmek için şans verebilmeli anlayışla karşılamalıdır. bu nedenle misafirlerden aile efradına kadar kim olursa olsun kaptan  hakkında söz söyleyecek kişileri dikkate almadan önce içinde bulunulan şartlar göz önünde bulundurulmalı ve nedenleri iyi araştırılmalıdır. Zaman içinde her iki tarafta birbirlerini tanıyarak en uygun davranış biçimini bulacak daha az hatalar yapacak ve uzun soluklu güven de sağlanacaktır.

Yukarıda anlattığımız şartlara haiz olan kaptan bulmak  zor olabilir ama bu yetenekleri anlayabilmek için de zaman gerekir doğru kaptanı bulmak için sık sık değiştirerek denemek yerine sizinde kaptan bulmak için sahip olduğunuz referansı çok sık kullanmadan, bulduğunuz kaptanı tanımaya çalışmak tavsiyelerimiz arasındadır.                                                                                                Yavuz Kaptan