Ahşap Yatlar

Deniz araçlarının ilk başlangıçtaki imalatından bu zamana kadar Ahşap en tercih edilen malzeme olmuştur. bu zamana kadar araştırılan ve henüz deneme aşamasında olan  aliminyum, composit, ve elyaf türü malzemeler ile yapımları tamamlanmış yatlar ancak ekonomik sürelerinin ne kadar olacağına karar verebilecekleri süreyi doldurmamışlar dır. bu nedenle günümüz teknolojisi ve denenmiş ahşap dayanıklılığını bir araya getirerek imal edilen son jenerasyon yatlar sağlamlıkları, ahşabın samimi sıcaklığı ses ve ısı izolasyonu görünümlerindeki zenginlikleri ahşabı vazgeçilmez kılıyor. belkide geleneksel olarak ahşabın seçilmesi ve beğenilmesi ve tüm fark lı malzemelere rağmen ahşabın tamamlayıcı dekorasyon özelliği ahşapı vaz geçilmez inşaa malzemesi kılıyor.

Marinalara ve yat fuarlarına dikkat edin boy boy imal edilmiş dünyanın en  güzel ve pahalı yatları arasında ahşaptan yapılmış nazenin bir yelkenlinin varlığı ve güzelliği o en pahalı motor harcayarak yatlardan daha fazla ilgi çeker insanlar daha fazla zaman harcayarak bu ahşap yatların resimlerlerini çeker daha fazla sempatik ve güzel bulurlar.

Demek ki ahşabın yatlarda inşaa malzemesi olarak kullanılması artı bir değerdir ancak gelişen teknolojiye ayak uyduramayan ve her gün kapandığını duyduğumuz tersanelerin mesleğinden vazgeçmeye başlayan ustaları Avrupa ve Dünyanın farklı bölgelerinde geleneksel usuller ile tekne inşaa eden ustaları giderek azalıyor ve yeni neslin bu mesleğe itibar etmemesi ile kaybolmaya mahkum oluyor.

Ahşap işçiliği hem daha zor, ustalık ve zaman isteyen ayrıca ahşap uyumu için becerinin yanı sıra bilgiyi de gerektiren sebeplerden sayılı ülkelerde yat imalatı yapılıyor, ayrıca gittikçe azalan yat marangozlarını tamir gerektiğinde bulma güçlükleri ve ahşabın bakımı ve korunmasının diğer materyallere göre zor olması, ahşabı daha az kullanılır hale getirse de ülkemizde henüz böyle bir tehlike bulunmamakta yat imalatçısı marangozların olması nedeni ile tersanelerde  hala ahşap yat imalatı devam ediyor.

Bir kaptan olarak şahsi düşüncemde yelken teknelerine olan düşkünlüğümden olsa gerek bu tür yatlarda ahşabın her açıdan daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum zaten günümüz teknikleri ile lamine sistemi ile sağlam yapılan yatlar  iyi bakımları durumunda çok uzun ömürlü olabiliyorlar.