Ayın Kaptanı Adem Temiz

Rize   iyidere 1967  dogumlu  ,  Adem kaptan çocukluk yıllarını deniz  kıyısından biraz uzaktaki köyünden sahil kenarına kaçarak, belkide ileride yaptıracağı yatların prototipini çıtalardan ve bez parçaları ile kayıklar yaparak geliştiriyordu. Oyun oynarken unuttuğu evini ve zamanını annesine açıklamaya çabalıyarak kurtulmaya çalışır,  açıklayamadığı bu deniz merakı yüzünden anasından azar işitmekten poposunun ceremesini çektiği dersler alırdı.

Ancak deniz onu sürekli çağırıyordu ve ailenin kendisine verdiği görevleri bitirir bitirmez kendini deniz kıyısında uzak hayaller ile bulur vaktin nasıl geçtiğinin farkına varmazdı.  Bereketli köyünde  yol boyunca uzanan bahçelerdeki meyve ağaçlarını açlığını gidermek için kullanır, bu nedenle bahçe sahipleri tarafından atılan taşlardan daha hızlı kaçarak, güçlü, süratli ve yetenekleri köyüne sığmayan bir delikanlı olmuştu.

Okulunu bitirdiği yıllar  ülke huzurunun en bozuk olduğu yıllardı ve ailesi üniversite için müsaade etmemişti.

Denize olan merakı ve aile geleneğinden gelen denizcilik yetenekleri  ile gemi adamı cüzdanı almak ve dünya denizlerinde çalışmak için gerekeni yapmış ve denizci olmuştu bile.

Sonraki yıllarda çalışkanlığı ve yetenekleri ile aranan güvenilen iyi bir gemici ve takip eden yıllarda kaptanlarının çok güvendiği güverte lostromosu olmuştu. Yetenekleri ve merakı ile köprü üstünde bilmediklerini soruyor, öğreniyor ve vardiya zabitlerine kahve ve bisküvi gibi rüşvetler karşılığında kaptanlık bilgilerini geliştiriyordu. Sonraki yıllarda hayati bahriyesi ni tamamlayan ademin kıyı kaptanı olarak imtihanları kazanması zor olmadı.

Ayın Kaptanı Adem Temiz

Artık zaman zaman gördüğü yatlar ilgisini çekiyordu,   gemici  arkadaşlarından duyduğu yatcılık maceraları ile açık denizleri, bu sahillere yakın seyirlerde koyların güzelliği ve yatların yüksek yaşam standartına tercih edecekti.

Bodruma geldi ve iş bulması zor olmadı,  yıllarca hem yat sahiplerinin hemde yata gelen misafirlerinin aradığı bir kaptan oldu. çok iyi bilinen yat acentalarında yazın gördükleri ve öğrendiklerini daha ileri götürmek için kışın kurslara gitti. Aşçılık, bilgisayar ve ingilizceyi kaptanlık yaptığı bu süre içinde öğrenerek hizmet sektörü olan yat kaptanlığını layıkı ile yapmak için en iyi personel ile çok  kaliteli yatlarla üst düzey misafirlerine ve protokole hizmetler verdi.

Okulum dediği yat kaptanlığını en iyi şekilde yaparak geniş bir dost ve müşteri potansiyeline farkına varmadan yıllar içinde sahip oldu. ülkenin en önemli iş adamları ve devlet başkanlarına verilecek hizmetlerde aranan, işine ve misafirlerine gösterdiği   samimi ve içten alaka ile herkesin sevdiği bir kaptandı artık.

Öğrenmek  te bir yere kadardı, bildikleri ve  çevresini doğru kullanarak para kazanmalı  ve ailesini kurmalıydı  zaten geniş cevresi güvenirliği ve sahip olduğu bilgiler doğrultusunda mavi yolculuk için yat bulmada, yatını satmak isteyenlere müşteri bulmada. yat yaptırmak isteyenlere  tavsiyeleri  ile yardımcı oluyor, yatlara güvenilir ve yetişmiş personel bulma  konusunda  zaten bir acenta gibi idi.

Aile kuracaktı.  denizcilik ve evliliğin beraber yürütülmesindeki zorlukları biliyor ve müstakbel eşinin kendisini nasıl kabulleneceğini düşünürken, kendisi gibi denizci  ve mesai arkadaşı olan Deniz hanım ile tanıştı. çok şanslı idi  aradığı tüm özelliklere sahip çalışkan temiz ve lezzetli yemekler yapan bu ege denizcisi hanıma vakit geçirmeden teklifini yaptı, evlenmişlerdi.

ilk şirketlerini bir  arkadaşı ile ortak olarak kurdular ve ülkenin en iyi iş yapan ve aranan acentası olmak için 4 sene yetti.

Bu süre içinde kazandıklarından birde kendilerine çok güzel bir ketch olan Türksun u  yaptılar ancak büyük krizde yaklaşıyordu. bu arada tanıştıkları Dubaili bir iş adamının aktif şirketinin işlerliğini farketmesi  ve kendine yapılan ortaklık teklifini kabul etmeyerek, şirketini satmak istediğini söyledi kabul eden iş adamına krizden önce şirketini sattı. doğru olanın yanında olan Allah yine kendisini kollamış ve kriz yaklaşırken hafiflemişti.

Bildikleri yeni iş ve yaşam kurmak için yeterli idi. kış boyunca boş durmadı. uykusuz gecelere mal olan veb sayfası çalışmalarını devam ederken, Perudaki arkadaşı olan oğuz kaptanı memleketine dönmesi için ikna ederek alt yapısını, ofisini ve  veb sayfasını hazırladığı yeni  şirketine ortak etti. yeni sirketlerinin adını Akasia yatçılık koydular.

Uluslar arası tecrübesine ve bilgisine güvendiği bu eski rehber, iş adamı, ve Dünyanın sayılı denizcilik şirketi olan Allied Maritime de super kargo olarak çalışan oğuz kaptan,  bu hazır ve sevdiği işi yapmak için çok fazla nazlanmadı. Ülkemizdeki Brokerlik işini en iyi yapan Acentalardan birini kurmanın heyecanını yaşayan adem kaptan.şu aralar 1.5 yaşına gelen oğlu yunus (pençe) yi sevgili eşi deniz hanımı helak etmemesi için avutmaya çalışıyor ve krizin ülkeyi sarstığı bu  ortamda dikkate şayan bir cesaret ve dirayetle, evini,şirketini, yatını ve arkadaşlarını hatta elindeki imkanlarla komşularına yardımcı olarak idare ediyor.

Kendisini bu başarılarından dolayı hem ayın kaptanı ilan ediyor hemde iyi bir  aile babası olarak kutluyor başarılarının devamını diliyoruz .