Denizcilere (Gemi adamlarına) Tavsiyeler

Tecrübelerimizi yeni nesil denizcilere bu yolla anlatmak için yayınladığımız bu site anlaşıldığı üzere bir çok denizciye kaynak olmaktadır.  ayrıca yazdıklarımızda kendini bulan deniz sever arkadaşlarımız yat kaptanı  olmak istediklerini  aslında farklı meslek sahipleri olduklarını ancak yat kaptanı olarak denizde çalışmak istediklerini söylüyorlar, hangi yolun ve eğitimin kendilerini kaptan yapabileceğini soruyorlar. Elbette  yaşlı bir denizci olarak deniz adamlarının ahlakı güzel sağlıklı becerikli ve tecrübeli olanlarını tercıh ederiz. denizciliğin çok daha eski dönemlerindeki ahlak yapısını bilemiyoruz bu konudaki kaynaklar çok kısıtlı, ancak şunu söyleyebilirim ki bundan 30 40 yıl evvelki denizciliğin bugünkü durumundan çok daha fazla ahlak ve faziletli olduğunu biliyorum. burada kotü örnek olmasını istemediğim için bunların ne olduklarını söylemek istemiyorum ama amacımız daha eğitimli ve ahlakı yüksek vicdan sahibi denizciler yetiştirmek ve tercih etmektir.

her deniz severin denizci olabileceğine inanmam bunu anlamanın tek yolu denizle yüzleşmektir bunun için arkadaşınızın yatı ile denize açılmak yeterli olmaz, o halde ticari olarak bu işi yapan yatların birinde tayfa olarak denize açılmak ve kendisine verilen her türlü görevi  her türlü deniz şartlarında yerine getirmek olacaktır.  günümüzde denizcilik okullarından mezun olan veya okuyan binlerce genç, deniz şartlarına alışamamak sebebi ile denizci olmaktan vaz geçmektedir, okudukları okulun ne anlama geldiğini bilmeden denizi tanımadan yaptıkları seçim sebebi ile ömürlerinden 4 yılı boşa harcamaktadırlar . doğru olan denizci olmak isteyen arkadaşlarımızın çok fazla masraf etmeden deniz adamı olmak için mecbur tutulan kurslara giderek gemi adamı cüzdanı almalarını ve bu ehliyet ile hiç olmazsa yaz tatillerinde gemi adamı olarak yatlara giderek her tür deniz şartlarında kendilerini denemelerini eğer mesleği sevdiler ise ve deniz de kendilerini sevdi ise yat kaptanı olmak için gerekli okulların araştırılması ve eğitime bu şekli ile devam etmesi ni tavsiye ederiz.

Okudukları okulda öğrenecekleri denizciliğin navigasyon kısmıdır ama ehliyet sahibi olsalar bile bu ehliyet onu kaptan yapmaz, kaptan olmanın yolu tecrübe etmekten geçer tecrübenin de okulu yat veya gemi de çalışmaktır. bu tecrübeyi edinmenin başkada yolu yoktur. özellikle kaptan olmak için okuldan mezun olsanız bile bir kaptanın rol modelliğine mutlaka ihtiyaç duyulur. demek ki deniz adamı olmak için  önce gemi adamı olunur gemi adamı olarak her tür görevi öğrenerek usta gemici olunur, eğer meslek olarak benimsenirse kaptan olmak için kurs veya okullara giderek meslek ve kaptanlık öğrenilir. ve bu yolda masraf edilir. denizci olmadan boş yere ehliyet almak, kurs veya okullara masraf ederek edindikleri ehliyet kimseyi denizci ve ya kaptan yapmaz ve o pahalı yatları kimse denemek için kaptan ehliyetlilere teslim etmez. gemi adamları bulundukları yat veya gemide sakin terbiyeli dürüst ve çalışkan olmak zorundadır her ortam ve çalışma arkadaşlığı onların çevresini genişletir ve efendilikleri akılda kalan en önemli meziyettir. deniz adamı olmak isteyen kardeşlerimize tavsiyemiz mesleğe erken başlamaları ve mesleği öğrenmeleridir. geri kalanını yatta çalışan  zaten öğrenir ve yolunu bulur.