Geceleme koylarında uyulması gereken kurallar

Dünyanın çeşitli  yerlerinden gelen yatlara ev sahipliği yapan Bu güzel koylara girişlerde ve çıkışlarda uyulmasının hem gerekli  hem de  gelenek haline gelmiş önemli kurallar vardır bu kurallar belki eksik olan yatlardaki komşuluk gereklerinin yerine, kimsenin birbirini rahatsız etmediği, kaptanların denizcilik şartlarına  göre oluşturduğu gelenektir .

Öncelikle denizde olmanın vermiş olduğu paylaşım anlayışı ile girdiğimiz koyları kendimize münhasır olmasını düşünmeyiz bu nedenle demirlediğimiz yere dikkat ederek tek demirle tüm koyu işgal etmeyi düşünmeyiniz. Demirlerken başka yatlarında gelebileceğini ve bu koyu görüp paylaşmak isteyebileceklerini hesaplayınız.

Sonra gelen yatta koydaki diğer yatların mahremiyetini  ve yalnız kalma isteklerini hasaba katarak  çok yakın olmamak kaydı ile ve çapasını da öbür yatların çapaları üstüne olmamak kaydı ile demirleyiniz.

Koylar sessiz ve sakindir bu rehaveti bozacak şekilde özellikle başka yatlarla paylaştığınız koylarda müzik sesinin diğer yatları taciz edecek şekilde açmak denizcilere yakışmayacak bir davranıştır. Bu nedenle yatta parti yapmak isteyen kaptanların koyun ücra bir köşesini tercih etmeleri umulur ve gelenekte budur, komşu yatlar sizin hoşlandığınız müziği gürültülü bulabilirler.

Koylara girişlerde makinenizi ağır yola alın ve kimseyi ve hiçbir yatı rahatsız etmeden yavaş manevralarla koydaki yerinizi bulun. Giriş çıkışlarda sürat li olmanız yemek yada çay hazırlayan yatların bunları sallantıdan  dökmesine sebep olabilirsiniz. kaptan olarak yaptığınız hasarı düşünürseniz bunu yapmazsınız. zaten yaparsanız  diğer yatların bunu size telsizden küfürlü de olsa öğretmeleri sizin şanslı olduğunuzu gösterir. bunu öğretmelerinin başka yolları da vardır sakın diğer kaptanları buna zorlamayın.

Demirleyerek kıçtan kara yapan yatlar halatlarını ağaçlara bağlamayın ya bulduğunuz kayalara yada bu iş için kıyılara çakılmış babalara halatlarınızı bağlayın. eğer çok gerekirse köklü ve kalın ağaçların en toprağa yakın yerlerine bağlamalısınız ama bu durumlar ancak zorunlu hallerde koltuk almak zorunda olmalı ve ırgat yardımı ile zincirin boşu alınırken  zinciri desta etmeden  ve halatları germeden olmalıdır. Bunun örnekleri pek çok koyda denize yıkılmış ve kurumuş  ağaçlardır sebepleri de bizleriz.  Zaten pek çok ağaca mal olan bu yatların daha fazla ağacı katletmesine müsaade etmeyelim, yapanları uyaralım, doğaya ve ağaçlara saygılı olalım.

Asla koylarda demirlediğimiz yerlerde atık su tanklarını basmayın eğer dolmak üzere ise seyir sırasında açıkta basarak koya boş tanklarla girin eğer tanklar fazla kalmaktan dolmuşsa demir alıp açıkta basın koya öyle girin.

Klimalarınızı çalıştırmak  için jeneratörlerini zi gecenin en geç 23 ü ne kadar çalıştırın sonrasında stop edin. koylar geceleri sessiz olur jeneratörünü zü başkalarını rahatsız edecek kadar çalıştırmayın egzostunuz duman ve gürültü yapıyorsa mümkün olduğu kadar diğer yatlardan uzak durun ekzostunuz dan çıkan duman ile tüm koyu berbat etmeyin.  Ama yeni nesil gazı ve suyu ayıran,  sessiz ve suyu altına veren jeneratörün üz varsa müstesna.

Eğer kıç halatlarınızı uzun bağlamak zorunda kalırsanız yani yatınızın kıyıdan uzakta olmasını istiyorsanız halatlarınızın orta yerlerine usturmaça lar bağlayarak yatın arkasından geçmek isteyenlerin dikkatini çekiniz aksi halde arkadan geçmek isteyen jet ski yada sürat motorlarına, halatlarınızla tehlikeli olabilirsiniz  bu sebep yüzünden hayatını kaybeden insanlar olmuştur, Eğlencenizi matem havasına çevirmeyin bu üzüntülü durumu arkadaşlarımız ın yaşadığını bilmenizi istedim. Acı bir örnektir ama özellikle kaptanların bu konuyu aklında tutmalarını tavsiye ederiz, misafirlerini bu tehlikeler için uyarmaları gerekir.

Su sporları yapmak isteyenler koyu kendi keyifleri için jet ski ve sürat motorları ile sesleri ve benzin kokuları yayarak rahatsız etmesinler. kimsenin rahatsız olmayacağı kadar uzakta  ve tehlike arz etmeyecek şekilde kullansınlar bu  kuralları misafirler bilmeyebilir kaptan özellikle izah ederek anlatmalı ve kontrolü de asla misafirlere bırakmamalıdır.

Sürat teknelerinizin  sesi ile erken saatte kimseyi rahatsız etmeyin, eğer servis  botunu bile  kullanmanız gerekiyorsa koyun dışına  kadar ağır yola çıkın sonra süratlenin.

Eğer karaya gitmeniz gerekiyorsa yandaki komşu yatlara da ihtiyaçlarını  sorun hem nezaket gereğidir  hem de gereksiz benzin sarfiyatı nı önlemiş olursunuz  hem de gereksiz gürültüyü en aza indirirsiniz. tabii olarak da  yeni denizci komşular ve dostlar edinirsiniz tabii isterseniz.

Çöplerinizi sağlam poşetler ile en az iki kat poşetleyin ve sadece koylarda ayrılan çöp konteynerlerine yada marinalara götürüp bırakın asla doğaya veya denize atmayın atanı da ikaz edin anlamazsa sahil güvenliğe bildirerek anlamasını sağlayın. unutmayın bizim denizlerimizi çekici kılan denizimizin temizliğidir kıyıları çöp torbaları ile kirletmeyelim.

Koylarda demirlemiş olan tanıdık yatlara arkadaş ziyaretine giderek yattaki misafirlerinizin mahremiyetlerini ihlal ederek rakı muhabbetine başlamayın, hoş karşılanmaz, hafta boyunca yaptığınız emek misafirlerin memnuniyetsizliğine dönüşebilir. hem şikayet hem de havanızı alırsınız doğrusu kaptanların yatın dışında sahilde yada yatta bir araya gelmeleri eğer ihtiyaçları varsa tedarik ettikten sonra yatlarına dönerek misafirlerine ihtimam göstermeleri doğru olandır. mürettebat ve kaptan dostluklarına mümkün olduğunca kısa ve rahatsız etmeden devam edin hele arkadaşınızı ağırlamak için çilingir sofrası kurmayın, göze batar misafirlerinizin mahremiyetine saygısızlık kabul edilir şikayet konusudur. Acele etmeyin, önünüzde kaptanlar ile bir araya gelebileceğiniz koca bir kış olacak.