Guletler Guletler

Geleneksel usullerle yüzyıllardır ahşap kullanılarak yapılan guletler, günümüzde isteğe göre çelik sac malzemeyle de yapılmaktadır. Akdeniz’in şartlarına göre imal edilmiş olup güneydeki ustalara mahsus yat tipi olan bir sanat eseridir. Şu anda bile yüzlercesinin tersanelerde yapımına devam ettiği guletler ahşap ustalarının göz nuru, denizcilerin gururu, ailelerin umudu olmuştur yıllarca.

Yelken için yapılmış uzun omurgalı, deplasman yatlarıdır. Son zamanlarda teknoloji ile geliştirilerek yapılan ve armalarının tamamen yelkene yönelik olması ile hem motor hem de yelken ile seyir imkanları vardır. Derin olma özellikleri ile denizle dövüşmeyen ağırlık merkezleri daha aşağıda bu sebep ile daha çok iç hacmi sağlayan yatlardır. gerektiğinde makine gücü yada yelkenle 12 yada 14 mil e kadar yapabilen bu yatlar motor yat rahatlığını aratmamaları ve denize karşı dirençli ve dengeli yapıları ile de biliniyor.

Akdeniz de kullanılan geçmişte yük taşıyan günümüzde gezi teknelerindendir. Denizdeki dengeli yapıları ve kıç üstü rahatlıklarıyla bilinirler çok dengeli, sıhhatli, kullanışlı ve görünümleri ile cazibelidir. Son yıllarda yelken donamlarıyla iyice geliştirilen bu yatlar, yelken performansları ile de dikkat çekiyorlar.

Guletler Hakkında

Yakın zamanlara kadar oldukça zayıf ahşap malzemelerle yapılan ve açık deniz seyri için güven vermeyen guletler, günümüzde uygun malzeme ve kaliteli işçilikle çok sağlam dengeli ve her türlü deniz şartlarına dayanan tekneler olmuştur. Denizdeki yaşamı seven ve benimseyenler için en uygun yat cinslerinden biri olup ahşap işçiliğinin en nadide güzelliklerini bir mobilya inceliği ile gösteren belki de dünya pazarlarında en ucuza imal edilen göz nuru, ve sanat eseri olarak batı Anadolu sahillerinin en aranan yatlarından olmaya devam etmektedir.

Şimdilere kadar mavi yolculuğu dünyaya tanıtan yegane yatlar olarak Türk karasularında yerini aldığı gibi ihraç edildiği dünyanın diğer ülkelerinde de yat dünyasındaki yerini ısrarla korumaktadır. En önemli özelliklerinin başında Türkiye deki işçiliğin ucuz olması nedeni ile fiyatlarının hiçbir ülkeyle kıyaslanmayacak kadar ekonomik olmalarıdır.

İç ve dış rahatlıkları önemseyen yat yapımcıları için geniş üst güverte ve kıç üstü sağladığından çok makbul tutuluyor ve sahiplerine batı Akdeniz ve eğe de bir motor yat rahatlığı vermesine rağmen motor yatlara göre çok daha küçük makineler ve yelken kullanarak büyük ölçüde ekonomi sağlayan bu guletler yıllarca motor yatlara alternatif olmuş ve hatta günümüzde geleneksel oluşları, rahatlıkları ve görünüşlerindeki estetikle gulet kiralama pazarında çok makbul olduklarından kiraya verilerek kiralık yat talebini büyük ölçüde karşılamaktadırlar.

Donatanın yatı kullanmadığı zamanlarda kiraya verilerek yat sahiplerinin yat bakım  harcamalarına büyük katkıları olmaktadır. Gördüğümüz kadarı ile de daha yıllarca bu amaca hizmet edecek ve yeni nesil lüks tasarımları ile motor yatlara ciddi olarak alternatif olacaklardır. Zaten lüks motor yatlardan çok daha fazla tercih edilen yatlar olması, sayılarının çok sayıda olması ile izah edilebilir.

Yeni nesil yatların boylarının büyümesi nedeni ile deplasman yatları daha revaçta olmaya başlamışlardır deneyimler sonunda gereksiz büyüklükte makinelerden kaçınılarak ekonomi sağlayan ve  daha fazla alan sağlayan her türlü deniz şartlarından daha az etkilenen ve yelkenle gidebilme şansına sahip ekonomisi sadece makinesinin küçüklüğünden ve yakıt sarfiyatı ile sınırlı olmayan bu yatlar taşıyabildikleri tonlarca kapasidedeki su ve yakıt tankları ile karaya olan bağımlılıklarını da azaltıyorlar. Motor yatlardaki gibi çok kisa sürelerde gereken mazot ve kumanya ihtiyacı daha sık karaya dönme gereksinimi gösterir ancak motor yatlara göre daha fazla iç hacmi olan yapımında başlangıçtan sona kadar her konuda ekonomi sağlamak amacı ile imal edilen guletler motor yatlara ve diğer yatlara ciddi olarak rakip olmak durumundadır.

İç alandaki genişliklerinde derinliklerinin avantajı ile fazla olması ve yüksek yatlara göre daha estetik ve dengeli olmaları üst güvertedeki alanların rahat ve kullanılabilir olmaları, Akdeniz şartlarına göre dış alanların iç alanlardan fazla tercih edilmeleri ciddi anlamda gulets for sale yapımını teşvik etmiştir. Yeni nesil guletlerde kullanılan çelik yapım yada western epoksi sistemi ile yatlar olağan üstü sağlam ve uzun ömürlü olarak yapılmaktadır. İçlerindeki ahşap işçiliği motor yatları kıskandıracak ölçüde güzel ve kullanılan ekipmanlar ile en lüks yatlar kadar rahat sağlanmıştır. Makinelerinin motor yatlara göre daha ufak ve ekonomik olmasına rağmen bu yatlar 14-16 mili bulan hızları ile hiçte az olmayan sürate erişerek seyir sırasında pek çok deniz şartlarında bile yol kesmeden seyir edebilecek kadar dengeli ve emniyetli olmaları genel tercihte lüks guletleri ön planda tutmaktadır.