İkinci El Yat Almak İsteyenlere Tavsiyeler İkinci El Yat Almak İsteyenlere Tavsiyeler

İkinci El Yat Almak İsteyenlere Tavsiyeler

İkinci El Yat Almak İsteyenlere Tavsiyeler; pek çok deniz severin hayalini süsleyen yatlar ve yelkenliler denize daha önce açılmamış olanlar için doğru kararda zorlandıkları bir konudur. Deniz severlerin çoğunlukla ikinci el almalarının sebebi önce tecrübe sahibi olarak doğru yata sonradan ulaşmak istemeleridir. İşte bu durumda alınacak yat ve özelliklerine ulaşmak ancak tecrübe sahibi olmakla mümkündür.

İkinci el yatlar genelde gözden çıkarıldıklarından bakımsızdırlar ve ne kadar masraf ederek işe yarar hale getirmeleri gerektiğini ancak işten iyi anlayan kaptan veya ustaların işidir bu nedenle böyle bir yatı almadan evvel bu tecrübeli insanlardan yararlanmak, yapabileceğiniz hatayı önlemek olacaktır. Aksi halde diş görünüşüne bakarak aldığınız ve aldandığınız tekne başınıza büyük masraflar açtığı gibi kaybettiğiniz zaman ve enerji ile sizi daha denize çıkmadan denizden soğutabilir.

O halde doğru alış veriş için yapmanız gereken bu yatlara bir bilen ile beraber bakmak ve karar vermek olacaktır. Genelde yatların diş görünüşleri karar aşamasında en fazla belirleyici olandır. O zaman tekne ahşap ise gövde ve davlumbazının sağlam olduğuna iyi bakmak gerekir kaplama tahtalarına ve postalarına bilen birisinin bakması size masraf konusunda bilgi verir. Eğer tekne sac veya fiber ise teknenin içine elyafına içeriden bakmak gerekir çünkü dışarıdan bakmak boyalı ve macun çekilmiş olan gövdedeki hatayı göstermez elbette bu sekli ile ikinci el yat satın alınabilir ama o zaman tamir masrafları bilinirse teknenin ederi hakkında bir fikriniz olur ve pazarlık şansınız olur.

Elektrik aksamı çok önemlidir. Pek çoğunda navigasyon cihazları ya bozuk ya modeli geçmiş veya hiç yoktur. Belki tankları çürümüş pompaları, bakımsız kalmış paslanmış, tenteleri, minderleri, yelkenleri yeniden değişmek zorunda olabilirler tüm bunlar hesap edildiklerinde teknenin fiyatı tahminin üstüne çıkabilir, bu nedenle tecrübeli biri ile beraber bakınmak 2. el yatlar için yanılgı yüzdesini düşürmek anlamına gelebilir. – İkinci El Yat Almak İsteyenlere Tavsiyeler – İkinci El Yat Almak İsteyenlere Tavsiyeler