Kaptanın Gör Dediği Kaptan’ın Gör Dediği

Kaptan’ın Gör Dediği

Kaptan’ın Gör Dediği; denizcilikte yeni sayılan bir meslek dalı olarak kabul edebileceğimiz YAT KAPTANI, ülkemizde henüz yetiştiren ve dünya denizlerine sunan bir kurum yoktur. Bilinenler kimsenin işine yaramayacak kadar dağınık ve her kaptana ayrı tecrübedir. Okulu olmadığı için tecrübe ile öğrenme zorunluluğu vardır. Her biri binlerce tonluk gemi fiyatında olan bu pahalı oyuncaklar, bünyelerindeki 7 yıldızlı otel hizmeti gerektiren servisleri ile bu gün hayatının hiç bir safhasında yatçılık yapmamış kaptanların verdiği kurslara, 3 ay devam ederek denizi görmemiş bebelere ezberletilerek verilen bu ehliyet. Meslek sahibi yapmak vaadi ile avutulan gençlere bir şey vermez ama bunu sağlayan okullara çok şey verir! Ama bu mesleği layıki ile yapmak isteyenlerden çok şey götürür.

Amacımız elimizde yetişmiş bulunan kaptanlarımıza hakkettikleri doğru kapıları açmak ve bu mesleği benimseyen yeni nesil denizi doğayı seven ve denizciliği yaşam biçimi olarak gören kaptanlarımıza rehber olarak bildiklerimizi öğretmektir. Bu mesleği yapan kaptanlar olarak konsantre bilgilerimizi, genç kaptanlarımıza mesleğimize olan saygımız ve vatanımıza olan vefa borcumuz olarak aktarmak ve devletimizi konumuzla ilgili yanlış ve eksik gördüğümüz yerlerde uyarmaktır.

Biz rabbimin izni ile başladık bilgisi aklı vicdanı ve tecrübesi olan her kaptanın desteğine ihtiyacımız var. Önce milletimiz adına vefa borcu, sonra gençlerimiz adına sorumluluk niyeti ile bildiklerimizi öğretmek, bilmediklerimizi öğrenerek paylaşmak ve bu güzel meslek dalını istihdama yardımı olması ümidi ile gençlerimize sunmak zorunluluğumuz var.  Her kaptan bildiği kadarı ile ve yaşadıkları ile gençlerin tecrübesine katkıda bulunmalıdır.

NOT: Bu sayfayı hazırlayarak yaşadıklarımı ve tecrübelerimi yazmaya zorlayan oğullarım, Deniz’e ve Cengizhan’a minnet dolu şükranlarımı sunarım. Gönüllerindeki sevgi, saygı, hürmet ve inanç denizini doğru insan olma yolunda kullansınlar. Bir deniz feneri sabrı ile isteyenlere ışık olsunlar.
– Yavuz Kaptan