Kaptanın Yat Transferlerindeki Tavsiyeleri

YAT  TRANSFERLERİ

Yatlarını satan yada yurt dışından yat alan donatan beraberinde mutlaka kaptanını da götürmelidir bunun nedeni yatın  ekspertizini yaptırmak yada yapılan ekspertizi teyit etmek amaçlı olabilir. transfer için olabilir veya yatın sahip olduğu her tür donam ve takımların envanteri olabilir.

Yat satılırken daima en iyi haliyle gösterilir müşteriye  kaptan yatı bu hali ile fotoğraflar ve eğer. satış gerçekleşirse yatın eşyalarının, donamlarının,  hatta yedek parçalarının  kaybolmaması için envanter tespiti yapar.

Eğer varsa üstündeki personelden yatın özelliklerini, olabilecek kısmi arızaları, elektrikli ve elektronik cihazların çalışma yerlerini özelliklerini ve yatın manevrasında gaz kolunda reaksiyon aralıklarını ve yatın manevra karekteristiğini eski kaptanından  yada fabrika yetkililerinden öğrenir ve dener.

Her türlü transferde an az iki yada daha fazla personele ihtiyaç vardır ve kaptan bunların yerlerini tespit eder personelin öğrenmesi gereken işlerin öğrenmesine yardımcı olur ki bunun içinde acil şartlarda kullanılacak ekipmanın öğretilmesi ve personelin olması gereken görev yerleri dahildir bu duruma ..  yatın büyüklüğüne ve detaylı oluşuna göre 3 –yada daha fazla gün sürebilir. bu tür transferlerde asla acele edilmemeli kaptanın yukarıdaki bilgilere önceden hazırlığını yapması için yeterli süre sağlanmalıdır kaptan bu süre içinde transferi yapılacak yatın liman yada gümrük işlemlerini ve satış işlemlerini tamamlar  ve kumanyasını tedarik eder çıkış işlemlerini tamamladıktan sonra hava raporunu gideceği yöne ve seyir mesafesine göre alarak seyre hazır halde bekler.

denize en uygun zamanda transfer edeceği yatı dener yol verir ve hatta zorlar ki eğer bir arıza varsa denize çıkmadan ortaya çıksın bu denizde huyunu bilmediğiniz makineler in son anda başına gelenler yüzünden mürettebatın çektikleri hep anlatılır olmuş yada bizzat denenmiştir çünkü satılacak yatların büyük bölümü satış sebebi yüzünden daima bakımsız ve kötü durumdadır kaptan bu aksaklıkları sorar bulur bakım ve tamirini yaptırarak en uygun zamanda da hareket eder.

Burada bizim kaptanlara da tavsiyemiz acele etmemeleri ve yata alışıp olabilecek aksaklıklara kadar hesaplayıp bir yol planı çıkarmalarıdır. rota üzerindeki olabilecek aksaklıkları en kısa zamanda çözüp seyirde büyük masraflar çıkmasını önlemeli ve donatanı zor duruma sokmamalıdır. çünkü satılan teknenin önceki sahipleri elden çıkarmak istedikleri yatlarını ihmal etmiş olabilirler yada fabrika çıkışlı ise uzun yolda denenmemiş olan yatın aksaklıların da çaresiz kalabilirler ..işte bu durumlarda seyirde hiç hesap edilemeyen ekstra masraflara sebep olabilir hatta can ve mal emniyeti de riske edilmiş olabilir .

Bu nedenlerden ötürü yat transferi ciddi iştir tecrübeli ve bu konuda deneyimli kaptanlar yat alınmadan evvel satın alınan yata önceden yönlendirilmeli ve tecrübelerine itibar edilmelidir.