Kolayına rotalar Kolayına Rotalar

Kolayına Rotalar; kiraladığınız yata katılımınızı en geç 16:00 olarak kabul edilir. Bunun nedeni yolcuları aynı gün yatın üstünde bir araya getirmektir. Tanışma kokteyliniz sırasında kaptan yolcularına denizcilik, rota ve yattaki kurallar konularında bilgiler verecektir. zira yatın kullanımı ve kuralları konusunda misafirler bilgi sahibi olmayabilir bu nedenle yata gelenlere mutlaka bu bilgi verilir, kaptan denize olan özleminizi bilir ve limanda ihtiyaçlarını tamamladıktan sonra kalmak istemez. – Kolayına Rotalar

Göcek Fethiye Göcek

Halatları mola eder etmez  en yakın ada olan (Tersane adasında ) funda çapa ederek misafirlerin en kısa yoldan denizle buluşmaları sağlanır. kristal berrak sularda serinlerken bu tatil için verdikleri kararların ne denli isabetli olduğunu düşünmeleri ilk birkaç saatte kaptan ve personelin davranışları ihtimamı ve işlerine olan hakimiyeti ve ilgilerinin samimiyeti ile olur ve bu saatler güveni ve güvensizliği en üst düzeyde kazanma saatleridir.

Evet henüz yeterince hasret gidermediklerinden akşam üzeri  değiştirdiğiniz ikinci koy ilk gün için yolculara sürpriz olacaktır ama keşfedilecek çok koy var, ve uzakta olmayan (Sıralı bükteyiz) çay saati sonrası. akşam yemeği, öncesi kristal berrak deniz, yolcularınızı yüzmeye davet ederken aşçınız da mangalınızı yaksın, müzik ve dingin sessizlik doğa ile baş başa ilk gecede yıldızlar elinizi uzatacak kadar yakın. – Kolayına Rotalar

2. Gün-Kolayına Rotalar

2-gun

Aynı koyu gece ve gündüz farklı renklerle görmek misafirleri  şaşırtacaktır, elbette bir denizci kadar  deniz yaşamını bilmeyen misafirlere erken saatlerde uyanmaları için denize girmelerini ve sabah duşunu  orada almalarını tavsiye ediniz bundan  ziyadesi ile keyf alıp rahatlayacaklardır.  kahvaltının onları bekliyor olması ayrıca misafirlerin en çok hoşuna giden şeydir, kahvaltı sonunda çok uzak olmayan dış göbün için demir kaldırılır ve  adanın altında demirleriz.

Deniz sakin, su berrak, çamlar yeşil, su bakir. Öğlen yemeğinde buradayız hatta bu rehavete siestayı da eklemeyi unutmayın, yüzerek yorulan misafirleriniz hele yemekten sonra kıpırdayamaz hale gelecek ve uyumak isteyeceklerdir boşuna mazot yakarak seyirde elde edeceğiniz görsel güzellikten mahrum etmeyin onları. Bunun yerine yatı bulunduğu yerde tutarak ve gürültü yapacak her şeyi durdurarak uyumalarına yardımcı olurken hafif bir klasik müzik ile bu rehaveti pekiştirmek misafirlerinize sürpriz olacaktır.

Siyesta sonunda  akşam gecelemek için (Domuz Adasındaki Panço Koyundayız) akşam çayı, aperatifler sonrası yemeğe hazırız gecelemeğe buradayız. Burada olmamızın asıl nedeni önceki demir yerine göre dalgasız ve sakin oluşudur gecelemek için dış  göbünü seçerseniz hafifte olsa sabaha kadarda sallanırsınız. – Kolayına Rotalar

3. Gün-Kolayına Rotalar

3-gun

Sabah seyrüsefer uzunca olacak , Fethiye körfezini geçerken  kahvaltıyı erkenden verin çünkü bunun için gecikebilirsiniz eğer yelkenle geçmek isterseniz saat 11 00 kadar bekleyin çünkü batılı rüzgarlar esmeye başlayacak ve ortalama yelkenle 2.5 -3 saatte rotamızda olan (Ölüdeniz) ve (kelebekler vadisi)’ne demirleyebilirsiniz. Bu eşsiz güzellikler size görsel ziyafet ve deniz keyfi sunuyor, ama bitmedi, gün batmadan (St. Nikolas) adasına demirliyoruz.

Bu yarı batık ada gerçek bir açık müze. Geçmişteki medeniyetlerin neler yapabildiğini görecek, bilgilenecek ve etkileneceksiniz. Ayrıca su sporları yapmak için mükemmel bir yer, akşama komşu tekneler ve onların uzaktan gelen mutlu kahkahaları sizi rahatsız etmesin sığındığımız koylarda komşuluk, onların mutluluklarını anlamak ve anlayışlı olmaktır. olanları rahatsızlık kabul etmek ve gecenin bir yarısında demir kaldırmak hem kaptanlara ve personele eziyet hem de zaman kaybıdır .zira her gidilen koy boş olsa da kısa sürede dolacak ve terk ettiğiniz koya benzeyecektir.

Koylarda yaşamı paylaşmak denizcilerin geleneğine göre davranmak  Akdeniz akşamları konusunda bir fikir verecektir sizlere. Bu nedenle koyları tek başına halatlar ve çapa zincirleri ile işgal etmek egoist bir davranış olduğu gibi denizciler tarafından da itibar görmez bu nedenle de zor deniz şartlarında yardım gerektiğinde unutamayacağınız şekilde yalnız kalabilirsiniz. – Kolayına Rotalar

4. Gün-Kolayına Rotalar

4-gun

Sabah kahvaltısından evvel denizin en dingin olduğu saatlerde denize girmek  çok keyiflidir, sıcak yaz sabahında akşamdan kalan yorgun bedenlere dinlenmek için mükemmel fırsattır.

Kahvaltı sonrası vira bismillah rotamız (turunç pınarı) Bu güzel koylarda, denize kadar eğilen mis kokulu çamlar ve hatta ağaçlardaki halatlar bu yüzden bu koyun diğer adı da Tarzan koyudur basit gibi görünebilir ama gençlerin çığlıklarla doyasıya eğlendiği güzel bir koydur ancak kaptan olarak yolcularınızı korumak için uyarmalı ve dikkat etmelisiniz , herkese  çocukluğuna dönmek ve Tarzan olmak için güzel fırsat.

Akşama kumanya ve su ikmali için (Fethiye’deyiz) yolcular dışarı çıkmadan önce kaptan gidebilecekleri yerleri tarif etmeli ve gerekirse yönlendirilen yerdeki koruyucuları uyararak yolcularının korunmasını sağlamalıdır  yolcular  çıkarak ve bu güzel beldeyi tanıyıp alışveriş yaparlarken kaptan da eksiklerini ve süprizlerini tamamlar.

Yolcular salimen yata döndükten sonra Geceleme için (Kızıl Adada) demirlenir. Fethiye ve Çalış Plajının göz kırpan ışıkları uzaktan o kadar hoş görünür ki sakin denizin üstündeki yıldızlara benzeyen ışıklar geceyi Akdeniz akşamlarına ve unutulmaz hatıralarına çevirir. – Kolayına Rotalar

5. Gün-Kolayına Rotalar

5-gun

Acelemiz, (Yassıca Adalarına) bu nadir güzellik eğer zamanında ziyaret edilmezse, günü birlik yatlar öğlene yüzlerce günlük misafiri getirecektir. Bu yüzden denizin dingin, koyun sakin olduğu bu saatleri kaçırmamak gerek. Bu Yassı Adanın içindeki göl şaşırtıcı ve ilginç .

Biraz spor için uygun yürüme alanı var burada. Kameralarınızı alın ve tepeye çıkın, aşağıdaki adaların ve denizin renkleri ile büyüleneceksiniz. Adanın üstündeki gözleme yapan köylülerden isterseniz çay ve gözleme satın alabilirsiniz. Yassıcalar dan sonra gün daha bitmedi, akşama (Sarsala Koyundayız) zamanında demir yerini bulmanız gerek. mangalınızı hazırlayın sofrada balık, rakı, roka ve ille de müzik. Derin sohbetlerin şairi ömer hayamın dediği gibi.

Bu gecenin son gece olması da var

Emret gül renkli şarabı getirsinler

Gafil bir kez gittin mi geri gelmek yok

Altın değilsin ki gömüp çıkarsınlar

6. Gün-Kolayına Rotalar

6-gun

Sarsala koyunun muhteşem sabahı ile açılan iştahınızı serbest bırakın. Kahvaltı kuş sütü istemediğiniz sürece eksiksiz ve rengarenk. sonrasında rotamız (Binlik koyu) nasıl anlatılır ki? Her köşesi ayrı güzellik, Denize dik inen yamaçlar bir ya da iki yatlık koylar ve denizin içine kadar inmiş çamları ve emniyetli bir liman oluşu yüzünden, dünyanın dört bir yanından gelen yatlar ve guletler bu güzellikten payını almak için buradalar.

Öğlen yemeği için seçtiğimiz bu güzel liman; isteyene su sporları veya olta balıkçılığı ya da şnorkelle ilginç dip yapısının keşfi ve yorulan bedenlere siesta nın en keyiflisi için mükemmel bir koy, aman kitaplarınız evde kalsın, zira gözünüzü doğadan ayıracak zamanınız olmayacak.

Öğlen sonrası rotamız (Ağa limanı)uzun seferlerin geceleme limanı olan bu güzel koy körfezi geçecek yatlara limanlık yapar burada geceleyen yatlar sabah erkenden ya Marmaris ve bodrum tarafına yada kötü burunlar ve kekova ya gidecek yatları ağırlar. Eminiz tanrının bizi nelerle ödüllendirdiğini düşüneceksiniz. Yüzün, sohbet edin ya da bir saatlik mesafede, tepedeki kilise ve harabeleri görün bakın eskiler bu güzellikler için tanrıya nasıl şükür etmişler. – Kolayına Rotalar

7. Gün-Kolayına Rotalar

7-gun

Kahvaltıda, ‘eh artık her şeyin bir sonu vardır’ diye düşünmeye başlamışsınızdır. Hatta bu güzelliklerle daha önce neden beraber olmadığınıza da içlenirken, işte son gün, gelecek yazın planlarını yapmak için ve yeni renkler katmak için sohbete başlarsınız.

Eğer kaptan ve personel misafir ağırlamada kusur etmedilerse zaten herkes ne yeni kaptan nede yeni kayık arar bu yüzden müşteri memnuniyeti çok önemlidir . gün daha bitmedi henüz, (manastır koyunda) batık hamama, Kleopatra’nın neden gelmiş olduğunu sormazsınız bile, zira bu cennete gelebilmek belki de kraliçelere mahsus ayrıcalık olmalı.

Öğlen sonrası rotamız, (bedri rahmi koyu) adını aldığı bu şair ve yazarın buraya sürgüne gönderilmiş olması. Ödül mü, ceza mı diye düşündürüyor insanı şaşmamak gerek, bu güzellikte insan şair de olur, yazar da, ressam da diyorsunuz. Haydi, kıyıya şairin kendi eli ile resimlediği balık orda duruyor, kaptanınıza sorun size göstersin. ayrıca bu koy yatların limana gitmeden su ikmali yapabildikleri göcek koylarındaki birkaç yerden biridir.

8. Gün-Kolayına Rotalar

8-gun

Şimdi bu yolculuğun son gün olduğunu düşünerek yanıldınız. Bu sizin belki de mavi yola başlangıcınız. Rotanıza bakın haritanızla orantılayın, daha keşfedilecek çok rotalar, damakları süsleyen lezzetler, antik çağlara yolculuk yapacak ne keşifler var.

Artık dostlarla bu yolculuğun ne kadar aktif ve keyifli olabileceğini biliyorsunuz. Biz size doğru yat, kaptan ve personeli sağlayalım, siz ise, size eşlik edebilecek doğru dostları yanınızda getirin. Bırakın yelkenler açık kalsın rüzgârı bekleyin. – Kolayına Rotalar

Ben olmayınca bu güller, bu selviler yok

Kızıl dudaklar, gül kokulu şaraplar yok

Sabahlar, akşamlar, sevinçler, tasalar yok

Ben düşündükçe var bu dünya, ben yok oda yok.

Eh öğrenmek için yedi gün yeter. Saat 10:00 şimdi yolculuk zamanı, veda vakti. Size bunca zaman hizmet eden vefakâr denizcilere, zarflarınızı ve kartlarınızı verebilirsiniz.

Tekne kiralamak için kaliteli acentelerimizden Akasya Yatçılık ile sorunsuz bir tatil geçirebilirsiniz.