İkinci el Lüks Katamaranlar Lüks Katamaranlar

Yeni icat edilmiş bir deniz aracı değildir. Özellikle Uzak Doğuda ve Hawaii adalarında gelişmiş örnekleri bulunuyor ancak yat ve yelkenli olarak kullanılması son yıllarda daha sık görülüyor. Yelkenli ve motoryat türünde muhteşem örnekleri vardır.

Sanılanın aksine ayrı gövdelerde bulunan kabinler yeterince geniş özellikle salon insanı denize bağlayacak kadar olağan üstü görüş açısı sağlıyor. Yelken ve motoryat performansının çok yüksek olduğu bilinen bu yatlar dengeleri ile de denizdeki yaşamı kolaylaştırıyor özellikle bordo salınımlarının az oluşu insanı tekneye kolay alıştırıyor. Daha az makine gücü ve daha az rüzgar ile hareket ve sürat sağlayan lüks katamaranlar özellikle son yıllarda daha sık gördüğümüz deniz araçlarından. Şu andaki sıkıntılarının başında 2. el fiyatlarının yüksek olması geliyor tabii ikinci el lüks katamaran almayı düşünenler için ancak satıcı olanlara elbette avantajdır.

Lüks Katamaranlar

Gezi için düşünenlere tavsiye edilir zaten ticari olanlar tek gövdelilerin zaten pabucunu dama atmak üzere. Zira lüks katamaranların ağır denizlerde bile  insanı rahatlatan dengesi ve manevra kolaylığı yakın gelecekte toplu tasıma deniz araçlarının katamaranlar yönünde evrimleşeceğini gösteriyor.

Yelkenli katamaranlara gelince özellikle çok geniş ve her yönü görür olması ile insanı büyülüyor. Kapalı alanda klimanın soğuttuğu salonun olağan üstü rahatlığı sağlanırken hemen kıç üstünde boyuna göre geniş alan sağlayan havuzluk  belki de en çok itibar edilen bölümlerinden.

Hani bu katamaranların istenmeyen tarafları da yok değil mesela marina ücretleri ve yine marinalarda yer bulma güçlüğü özellikle yelkenli katamaranların tek gövdelilere göre orsaya daha az çıkabilmesi gibi ama bu istenmeyen özellikler diğer özellikler arasında kaybolup gidiyor zaten.