Yata Gelen Misafirler Yata Gelen Misafirler

Yata gelen misafirler; yatlarda çalışan personelin dışında  yat a gelen her kişi misafir kabul edilir, bunu yat ta yaşayan personelin dışında yat sahibi ve ailesi dahil yata gelen misafirlerin tamamı diye genellemek yanlış olmaz. Personel yat içerisinde tüm işleri organize eden yaşamını orada idame ettiren personelin dışında kalanlar misafir diye adlandırılırlar ve o sebeple itibar görürler ve bilirler ki o yatta bulunma sebepleri yata gelen misafirlerdir.

Denizciliği ve deniz geleneğini bilen personel oradaki kuralları uygulamada haklıdır. Ölçüsünü yerini bildiği sürece bu kuralları bilmek kendisine fayda sağlar, ancak asıl sorun bu uygulamanın yanı sıra yata gelen misafirlerin kendi konumlarını nerede gördükleri ile alakalıdır. Yat sahibinin dışında, akrabalar veya kiralayan olarak yata gelen misafirler kendilerini kısa sürede olsa yat sahibi olarak görmeye başlayınca tavırlarındaki değişiklik doğal olarak personel tarafından  hissedilir, elbette misafirler kabalaşmadığı sürece personel tarafından olgunlukla karşılanır ve o kısa süre içerisinde kalp kırmaya gerek kalmaz ama personelin hizmet kalitesi düşer ve güzel intibalar ile ayrılmaz, ne misafir ağırlanmanın keyfini yasar ne kaptan ve personeli hizmeti isteyerek yapar.

O halde bu yanlış anlaşılma bu kadar sıradan sudan sebepten ise yat personelinin deniz adamı olması nedeni ile deniz gelenek ve adetlerini onların bilmesi doğal sonuçtur, bu sonucun gereği olarak personeli yat sahibinin temsilcisi olarak görmek ve ağırlanma sebeplerinin o yatta misafir olarak bulunmalarını ve ona göre davranmalarının kendileri için çok daha avantajlı olabileceğini zaten millet olarak misafirleri ağırlamada nasıl samimi ve gönülden olabileceğimizi tahmin edersiniz.

Zaten seçilmiş olan personel görevi icabı işinin en iyisini yapmakla mükelleftir, daha fazlası ise gönülden olur işte o nokta sıradan ile mükemmel arasındaki farkı belirler.

Yata Gelen Misafirlere Tavsiyemiz

Tavsiyemiz deniz adamlarının yaşam yeri olan bu mükemmel yatlar ve genelde bilmediğiniz dünyada onlara patronun akrabası, var ise müdürü, veya karısının akrabası olmak ayrıcalığını belli eder gibi veya yatı kiralamış iseniz sanki yatı satın almış edası ile personeli hakir görmeyin eksikler yüzünden paylamayın, var ise nezaket sınırları içinde onları uyarın dikkatlerini çekin, onlar zaten mahcubiyeti yaşarlar ve düzeltmek için ellerinden geleni yaparlar. ama aynı durumda nezaket sınırları dışına taşarsanız size tepki vermeyebilirler ama tatilinizin de içine ederler.

Güzel hatıralar ve size yabancı olan bilgiler ile  donanmış mükemmel bir tatil yapmanın sırrı bulunduğunuz yatta misafir gibi davranmak size hizmet eden personel ile bu mesafeyi korumak ve personelin gönül rızasını kazanmak en mükemmel tatil için ufak bir sırdır. Özellikle hanımların içinde bulunduğu bir gurup sanki bulundukları yatın eksiklerini bulmak görevi kendilerine verilmişçesine her hizmette kusur bulmaya çalışan hayat ve kendisi ile barışık olmamanın huzursuzluğunu tavırları ile belli eden ve tüm gurubun huzurunu kaçıran hatırı sayılır sayıda hanım misafirlerimiz var. onlara tavsiyemiz yıl boyunca hayal ettikleri tatilin tadını çıkarmalarıdır. armutta sap üzümde çöp arayanlar huzursuzluğunda müsebbibi olurlar.