Yatlarda Ekspertiz

Geçmişte olduğu gibi yat alım satımlarında artık yatları kontrol eden yat ekspertizleri olmadan kimse karar vermiyor artık. eskiden olduğu gibi alıcının gözü ve bilgisi, satıcının kurnazlığı ile kimse alışveris yapmıyor. deniz severler eskisi gibi satıcının kendisine söylediklerine değil, kiraladıkları ekspertize inanıyorlar yanlış yapmak nerede ise mümkün değil.

Ancak ekspertize inanmak ve teslim olmak bu arada başka bir yanlışa düşmek anlamına gelebiliyor. ekspertiz eğer iyi niyetli değilse talip olduğunuz yata olmadık raporlar vererek onun hiç bir işe yaramadığını, ama kendisinin bildiği satın alınabilecek başka yatlar olduğunu söyleyerek yat müşterisinin aklını çelerek kendi tarafına yönlendirmektedir.

Ekspertiz yapan şahısa tamamen güvenen yat talibi bu durum karşısında elbetteki ona   inanmakta ve kendisini yönlendiren broker veya yat satıcısına güvenini yitirmektedir. yapılan bu haksızlık maalesef zaman zaman oluşmakta ve yat brokerleri bu konuda zaman ve emek harcadıkları işleri ellerinden kaçırdıklarına üzülmekte zarar görmektedirler.

İşin aslı itibarı ile etik olmayan bu tutum maalesef doğru ve tavsiye edilebilir ekspektörü bulma zorunluluğu getiriyor, elbette kontrol etmeden yat satın almayı uygun görmüyoruz ama çok büyük emekler ile dünyanın diğer ucundan büyük emek, masraf ve zaman harcayarak ekmek parası kazanmak isteyen brokerlere yapılanı etik bulmuyor haklarının yendiğini düşünüyoruz.

Yat satın almak isteyen kişileri bulmak onları yönlendirmek ve ikna etmek kolay iş değildir ve harcanan zaman ve masraf düşünülen kadar az da değildir her birey kendi işini doğru yapmalı kazandıkları ile yetinmeli başkalarının ekmeğine engel olmamalıdır. uzun yıllar denizlerde hem kaptan hemde acenta olarak çalışan ve brokerlik mesleğini seçen ülkemiz insanları ekonomiye azda olsa bir katkı sağlamaktadır onlarında kıymetini bilmek ve niyeti bozuk ekspertlere teslim olmadan iyi araştırılmalı tavsiye edilenler ile çalışılmalıdır.

Denizcilik camiasi sanıldığı kadar büyük değildir ve yanlış yapanların hataları çabuk ortaya dökülür ve ilgili herkesin güvenini kaybeder, bir defalık kar etmek amacı ile harcanan dostluklar veya iş arkadaşlıkları devam etmez ve yapana pahalıya mal olur, bunları düşünerek her bireyin işini doğru yapması gerektiğini düşünüyoruz.