Yatlarda Yolculara Verilecek Görev ve Tavsiyeler Yatlarda Yolculara Verilecek Görev ve Tavsiyeler

Yatlarda Yolculara Verilecek Görev ve Tavsiyeler:

1-Jeneratör saat 07:00’de kabinlere, sıcak su ve klima sistemleri için ve kabinlere 220 AC elektrik verebilmek için çalıştırılır.


2-Seyir için ana makineler çalıştırıldıktan sonra kabin içerisinde bulunan misafirler lombozları kapatmak zorundadır eğer kapatamazlarsa mürettebata söyleyerek kapanmaların sağlamalıdırlar.


3-Acil durumlarda alarm sesi duyar durmaz tüm mürettebat ve yolcular en kısa sürede kic üstünde master point dediğimiz masa etrafında toplanmak zorundadırlar. Eğer bir engelleri varsa hemen mürettebat çağırmalı ve yardım istemelidirler.


4-Seyir sırasında asla duş almayın yatın salınımlarından kayarak düşebilirsiniz.


5-Seyir sırasında kullandığınız kahve fincanlarını herhangi bir yere koymayın sadece hostesinize teslim edin masa veya sehpa üstüne konulan fincanlar sarsıntıdan düşebilir. Hiç hoşlanmayacağınız halı üzerindeki koca bir leke ile seyre devam etmek zorunda kalırsınız.


6-Asla tuvaletlere kâğıt, tampaks, pamuk gibi şeyler atmayınız bu farklı bir boşaltım sistemi olan yat borularını tıkayabilir ve bloke eder. Atılacak çöpleriniz varsa tuvalet içindeki çöp kutularını kullanın.


7-Kabinden çıkarken lütfen tüm elektrikli aletleri fişten çıkarıp , lambalarınızı lütfen söndürün kabinde olmadığımız sırada kontrol etmek zorunda kalmayalım.


8-Asla kabinde ve tuvaletlerde sigara içmeyiniz.


9-Eğer klima sisteminde veya tuvaletlerde bir aksaklık veya ariza varsa lütfen mürettebata bildiriniz.


10-Eger musluklarınızdan su akmıyorsa asla onları açık bırakmayın unutulan açık musluklar suyun kabinleri basmasına sebep olur ve ziyan olur.


11-Lütfen suyu dikkatli kullanın tabii kabul edilir şekilde.


12-Can yelekleri dolaplarınızdadır.


13-Can salları asla misafirlerin kullanımında olamaz gerekli olan zamanda personel ve kaptanın yardımı ile kullanılır. Ve yeri şuradadır diye kabin personeli tarafından belirtilir.


14-Manevra tamamlanmadan asla denize atlamayın bu heyecanınız size kaptana çok pahalıya mal olabilir


15-Eger yat içinde bulunduğunuz bölümlerde istenmeyen bir koku fark ederseniz (yanik kablo,tuvalet veya gaz gibi) lütfen personele haber verin.


16-Denize düşen birini görürseniz hemen kaptan veya mürettebata haber veriniz.


17-Her hangi bir şeye alerjiniz var ise gluten ,arı sokmasi , balık vs gibi lütfen personele bildirin önlem almalarını sağlayın.


18-Eğer vejetaryen iseniz hostesinize ve aşçınıza bunu bildirin aç kalmayın.


19-Eger acil durumda kullanmanız gereken ilacınız varsa hem personele hem de hostesinize kullanım şeklini öğretin.


20-Kabinlerinizi asla içerde iken kilitlemeyin gerekli durumlarda kilitli kalması gerektiği zaman sonunda yeniden açık birakin personel asla içeri sizden habersiz girmez ancak size gerekli zorunlu hallerde yardim için kapiniz kilitsiz bulunmalıdır.


21-Yati terk edeceğiniz zaman ve geldiğiniz zaman lütfen mürettebata bildirin.


22-Acil durum çıkışı şuradadır ve söyle kullanılır diye yerini ve uygulamasını öğrenin.


23-Eğer kendinize ait dalış takımlarınız var ise yalnız dalmayın.


havlularınızı, tişörtlerinizi gözlük kitap ve dergilerinizi rüzgârın düşürebileceği yerlere koymayın.


24-Kıymetli eşyalarınızı ya kaptanınıza teslim edin yada kabin içindeki kasalarınıza kilitleyin.

  • Yatlarda Yolculara Verilecek Görev ve Tavsiyeler Yatlarda Yolculara Verilecek Görev ve Tavsiyeler Yatlarda Yolculara Verilecek Görev ve Tavsiyeler Yatlarda Yolculara Verilecek Görev ve Tavsiyeler