Yatlarda Yolculara Verilecek Görev ve Tavsiyeler

Yolculara sefer öncesi verilecek görevler ve tavsiyeler

1-Jeneratör saat 07 00 de kabinlere, sıcak su ve klima sistemleri için  ve kabinlere 220 ac elektrik verebilmek için çalıştırılır.
2-Seyir için ana makineler çalıştırıldıktan sonra kabin içerisinde bulunan misafirler  lomboz lari kapatmak zorundadır eger kapatamazlarsa muretebata söyleyerek kapanmaların saglamalıdırlar
3-Acil durumlarda alarm sesi duyar durmaz tüm mürettebat ve yolcular en kisa sürede kic üstünde master point dediğimiz masa etrafinda toplanmak zorundadırlar, Eğer bir engelleri varsa hemen mürettebat çağırmalı ve yardım istemelidirler.
4-Seyir sırasında asla duş almayın yatın salınımlarından kayarak düşebilirsiniz
5-Seyir sırasında kullandığınız kahve fincanlarını herhangi bir yere koymayın sadece hostesınize teslim edin masa veya sehpa üstüne konulan fincanlar sarsıntıdan düşebilir. ve hiç hoşlanmayacağınız halı uzerindeki koca bir leke ile seyire devam etmek zorunda kalırsınız.
6-Asla tuvaletlere kagit, tampaks, pamuk gibi seyler atmayınız bu farklı bir bosaltım sistemi olan yat borularını tıkayabilir ve bloke eder . Atilacak cöpleriniz varsa tuvalet içindeki çöp kutularını kullanin.
7-Kabinden çıkarken lütfen tüm elektrikli aletleri fişten çıkarıp , lambalarınızı lütfen söndürün kabinde olmadığımız sırada kontrol etmek zorunda kalmayalım.
8-Asla kabinde ve tuvaletlerde sigara içmeyiniz
9-Eğer klima sisteminde veya tuvaletlerde bir aksaklik veya ariza varsa lütfen mürettebata bildiriniz
10-Eger musluklarınızdan su akmıyorsa asla onları açık bırakmayın unutulan açik musluklar suyun kabinleri basmasina sebep olur ve ziyan olur
11-Lütfen suyu dikkatli kullanın tabii kabul edilir şekilde.
12-Can yelekleri dolaplarınızdadır
13-Can salları asla misafirlerin kullanımında olamaz gerekli olan zamanda personel ve kaptanın yardımı ile kullanılır. Ve yeri şuradadir diye kabin personeli tarafından belirtilir.
14-Manevra tamamlanmadan asla denize atlamayın bu heyecanınız size  kaptana çok pahalıya mal olabilir
15-Eger yat içinde bulunduğunuz bölümlerde istenmeyen bir koku fark ederseniz (yanik kablo,tuvalet veya gaz gibi) lütfen personele haber verin.
16-Denize düşen birini görürseniz hemen kaptan veya mürettebata haber veriniz.
17-Her hangi bir şeye allerjiniz var ise gluten arı sokmasi balık vs gibi lütfen personele bildirin önlem almalarını sağlayın.
18-Eğer vejeteryan iseniz hostesinize ve aşçınıza bunu bildirin aç kalmayın.
19-Eger acil durumda kullanmazi gerektiren ilaciniz varsa hem personele hemde hostesinize kullanım şeklini öğretin.
20-Kabinlerinizi asla içerde iken kilitlemeyin gerekli durumlarda kilitli kalmasi gerektiği zaman sonunda yeniden açik birakin personel asla içeri sizden habersiz girmez ancak size gerekli zorunlu hallerde yardim için kapiniz kilitsiz bulunmalidir
21-Yati terkedeceginiz zaman ve geldiğiniz zaman lütfen murettebata bildirin
22-Acil durum çıkışı şuradadır ve söyle kullanilir diye yerini ve uygulamasını öğrenin.
23-Eger kendinize ait dalış takımlarınız var ise yalnız dalmayın.
Havlularınızı, tişörtlarinizi gözlük kitap ve dergilerinizi rüzgarin düşürebileceği yerlere koymayın.
24-Kıymetli esyalarinizi ya kaptanınıza teslim edin yada kabin içindeki kasalarınıza kilitleyin