Kaptanlara Yunan Adalarında Faydalı Bilgiler

Yunan adalarında faydalı bilgiler

Kaptan olarak Öncelikle uğradığınız adanın ören yerleri, coğrafi yapısı, koyları, tavernaları konularında bilgi edinin bu konu ile ilgili pilot kitapları olsa da bilgiler naviğasyon üstüne olduğu için  kısıtlıdır mümkünse adaya ait bilgiler içeren ingilizce kitaplar bulun ve misafirlerinize kaptan olarak siz rehber olun.

– Bulunduğunuz Adada  öncelikle yatınızı yanaştığınız yeri mümkünse önceden en emniyetli yerden rezerve edin eğer mümkün değilse en emniyetli şekilde mesela karşı kıyıdaki teknelerin baş omuzluklarına yakın şekilde iki zincirin arasına demirinizi indirin en azından çapanızın üstüne atılacak çapalardan kurtulmuş olursunuz mümkün olduğu kadar ciddi şekilde yatınızı emniyete alın.

-Limana  gelen her yatın sizin çapanızın üstüne demirlememesi için çapanıza bağlı sağlam bir  halat ve ona bağlı derinliğe yetecek kadar ve ucunda küçük bir usturmaça bağlı şekilde demirinizi atın eğer fırtına çıkarsa bu halatın ucuna bağlıyacağınız halat ile limanın karşı tarafına koltuk halatı alabilesiniz bu çapanızın taradığı en kötü durumda yatınızın emniyetini sağlayacaktır. Ancak çapanıza bağlı halatın kimsenin pervanesine dolanmaması için gerekli önlemi de alın.

– Mürettebata talimat verin demir vardiyesi tutsunlar.  çünkü pek çok acemi yelken li ile tatil yapan amatör kaptanlar attıkları gelişigüzel çapaları ile başınızı olmadık zamanda  derde sokabilir. Adaların bazılarında hiçte emniyetli olmayan liman sayılamayacak balıkçı barınakları gibi limanlama yerleri bulunuyor ve adaların pek çoğunda bu limanlar adanın merkezi sayılıyor.

–  Rotanızı birbirine yakın adalara ve özellikle öğlen saatlerinde adaların yüzmeye müsait koylarına göre çizin öğlen yemegini koyda verirken eğer misafirleriniz isterse akşam yemeğine  limanda olmak üzere rezervasyonunuzu yapabiliyorsanız öğlen yemeği ve yüzme molası için koyda olun aksi halde limana erkenden gidin..

-Adayı gezmek için mümkünse misafir sayısına göre ya taxi yada minibüs kiralayın ve mutena emniyetli, ve fazla pahalı olmayan yerleri görmelerini sağlayarak akşamlayacakları yerleri seçenek olarak misafirlere bırakın. Özellikle yunanistanda ve adalarda taxi ücretleri ucuzdur ve misafirlerimize fazladan yük olmaz.

– Adanın mazot satan şöförleri size rehberlik yapabilir satabilecekleri mazot karşılığında güveninizi kaybetmek istemezler siz yinede dikkatli olun..

– Misafirlerinizin gittiği mekanı önceden ziyaret ederek onlara gösterilen ihtimamı fazlası ile sağlıyabilirsiniz çünkü mekan sahipleri kaptanları kaybetmek istemezler ve bu ricanızı dikkate alırlar böylelikle misafirlerinizin  güvenliklerini sağlamada da yardımcı olmuş olursunuz.

Eğer limana giriş çıkışlar ve yer bulmak zor ise ve aynı adada birkaç gün kalacaksanız misafirlerinizi denize götürmek için ya bazı adalardaki gibi deniz taxi lerini kullanın.  eğer plaj yakınsa kendi servis botunuzu kullanın ve yatınızı yerinden kıpırdatmayın  bu yatınızın emniyeti açısından çok önemlidir…ve yeniden yer bulmak zorunda kalmazsınız

-Her adada liman ile ilgilenen bir görevlinin veya limanın en keyifli tavernasının sahibinin telefonunu mutlaka edinin bu adaya giderken sizi liman hakkında bilgilendirecek yer bulma konusunda yardımcı olacaktır ancak bu ufak bilgiler, bilgiyi veren taverna sahibinin beklentisine sebep olabilir dostluğunuzun devamı için ya ona ait yeri kullanarak tavernasına misafirlerinizi götürün yada bunu dikkatle açıklayın. Bu küçük bilgileri ve onların size gerekebilecek yardımlarını asla küçümsemeyin…

-Mutlaka bulunduğunuz limanı sonraki limana saat 10 00 – 11 00 gibi demirleyecek şekilde  terk edin.. Zira tüm yatlar limanları genelde erken saatlerde veya kahvaltıdan sonra terkederler sizde rahatlıkla yatınıza yer bulursunuz. Bu saatlerin dışında ve üstelik akşam saatlerine denk gelen limanlama isteklerinde limanda yer bulamayabilir hatta bazılarında alargada bile rahatsız olabilirsiniz ki, bu misafirlerin hiç kabullenemediği ve gün kaybına sebep olan ve kaptanında zor durumda kaldığı bir durumdur… açıklaması da bir o kadar zor olabilir…

-Liman hizmetleri ve giriş çıkış işlemleri  için, küçük adalar dışında acenta yı aracı olarak kullanın işlerini kendi yapan kaptanlara daima bir eksik bulur işinizi yokuşa sürebilirler ve acentanıza da fiyatını sorun zira anlayamayacağınız fiyatları ödemek zorunda kalabilirsiniz bu konuda ki acenta fiyatları için Türkiyeye yakın adalarda uygulanan ücretler baz alınabilir .

– Aslında yunan adalarının pek çoğu hem mimari hemde yerleşim planı olarak birbirine çok benzer bir kaç istisna dışında bu benzerlik, adalar aşina oldukça sıkıcı gelebilir.. bu nedenle daha çok doğal güzelliklerinin önde olduğu bilinen adalar yani koyları ve sehir yerleşimi ilgi çekici olanlar tercih edilmeli ve mümkünse turistik olanlar için marinalarda yer bulmalı gece yaşamına ilgi duyan misafirler için hazırlıklı olunmalıdır… aksi halde misafirlerde neden burdayız duygusu uyanabilir.

-Adaların volkanik karekterli olması nedeni ile aşağı yukarı pek çok adanın tamamı yerleşim yerleri ve birkac koy dışında pek demirlemeye müsait değildir. Ve çok derindir bu nedenle gitmeye karar verdiğiniz adaların demir yeri ve limanlama yerlerine iyi çalışın  eğer daha önce gitmediyseniz mutlaka gündüz limanlamaya çalışın aksi halde demirlemeye bile müsait olmayan adaların açığında sallanıp yuvarlanırsınız..

-Eğer yatınızda su yapıcınız çalışmıyor yada yoksa, adalardaki su fiyatlarını sormayın ama nerde bulup alabileceğinizi sorup öğrenin çünkü adaların coğunda su  tankerler ile sağlanıyor ve oldukça pahalı, bu nedenle su konusunda daima tedarikli olun..