Yat Aşçısından beklenenler

Aşçı yattaki çok önemli hizmet personelinden biridir. Deniz ve doğada sevdiklerinizle beraber iken, damak keyfine uygun yemekler pişiren ve her defasında sürpriz lezzetler ile sizi şaşırtan, mangal keyfinden dünya mutfaklarından örneklere kadar tatilinizi renklendiren, yetenekli bir aşçının sizi tatilinizde nasıl tamamlayabileceğini tahmin edersiniz. özellikle hem Türk hemde dünya mutfağına sahip yetenekli aşçıların tercih edildiği yat aşçılığı birazda kısıtlı ve küçük alanlarda aşçının kişisel yeteneklerinin önemli olduğu ve özellikle deniz tutmayan denize alışık personelden olması gerekmektedir.

Genelde denizci olarak deneyimi olan aşçı personelin tercih edildiği bu meslek diğer personel ile uyumunda ve mevcut kumanyanın iyi dengeli zaiyatsız kullanılması konusunda bilgili olmasını da gerektiriyor. bilinçli olmayan bir aşçının tüm bu lezzet ve farklı mönüler listesi bilinçli kullanılmadığında haftalık tur suresince misafirlerin muhtelif yerlerinde farklı ölçülere sebep olmaması da gerekiyor..

Bu nedenle aşçı yiyeceklerin kalorisi konusunda bilgili olmalı, üst üste hazırlanan lezzetli yiyecekler yüzünden iki haftada misafirlerin şekillerinden şikayet edecek kadar şişmanlamalarına da sebep olmamalıdır. dengeli lezzetli olduğu kadar kalori hesabı yapılarak misafirlerin hoşuna giden ama kilo almalarına müsaade etmeyen ince hesaplanmış mönüler herkesin dikkatini çeken bir değer olmuştur.
Çünkü yata gelen misafirlerin yemek alışkanlıkları değişken ve yöresel olduğu kadar dünya mutfakları ile de çeşitlenebiliyor ve bu şekilde misafirlerin memnuniyeti, aşçının da kabiliyetine bağlı olarak ya şikayet konusu ya da teşekkür konusu olabiliyor. bu nedenle bir yat aşçısının bir otel aşçısından farkı olmalıdır detaylı gibi görünse de bu ufak bilgilere sahip olmak bilmeyenler ile aradaki farklılığı belirler.. evet işin lezzet taraflarını bilmesi elbette çok aranan bir meziyettir ama sofradaki görsellik ve kalori hesabı da çok önemlidir. ve bu ince hesabı yapabilen aşçılarımızın daima revaçta olduğunu unutmamak gerekir.

Ayrıca aşçı hem denizci hem de denizi seven olmalıdır deniz tutan bir aşçının yatta kimseye faydası olmaz.
Dil bilmek elbette bir ayrıcalıktır ve çok da önemlidir aşçıya artı puan sağladığı gibi işini de kolaylaştırır dil bilmeyen aşçılarımızın hostesin tercümesi ile yetinerek istenilen yemek listesini anlayabilmesi ve bildiklerini neler yapabileceklerini misafirlerine açıklaması kolay değildir. Dil bilmek aranan şartlardan olmasa da her zaman avantaj sağlar. misafirlerle yapılan günlük kısa mönü toplantısı sırasında günlük olarak misafirlerin istekleri konusunda fikir sahibi olmalı ve yemek listesi, şarap ve meyveler için seçenekler sunabilmelidir.

Aşçı temiz olmak zorundadır ve düzenli olmalıdır. sürekli yemek kokusu içerisinde olmamalı, güzel kokulu, bakımlı ve tıraşlı olmalıdır. Görüntü ve görselliğin ve dış bakımın temizlik, hijyen ve titizlik konularında fikir verdiği aşçının giysilerinin de önemli olduğunu söylemeliyim. bütün bunlar içinde çeşitli aşçı giysilerine de sahip olmalı ve ustalığı kendi üstüne gösterdiği ihtimam ile tamamlamalıdır. bunu özellikle kaptanından yeni ve temiz takımlar isteyerek tamamlayabilir. işine gösterdiği itinayı belli eder şekilde giyinmesi kendilerine gösterilen saygıyı pekiştirir.
Yattaki en meşgul hizmet personeli sayılır zira müşterinin  olmadiği zaman bile diğer personele yemek yapmak zorundadır. Bu nedenle meslek sorumluluğunu da unutmamalı istisnai durumlar dışında şahsa özel olmadığını ve personele yaptığı yemeği angarya saymamalıdır.
Yatın kumanyasını ve eksiklerin alışverişini de aşçı yapar ve alınan kumanyanın ekonomisi ve zayiatını bilir israf etmez .. temizliği ve titizliği dikkat çekecek kadar ve dostça olmalıdır, bu titizliği etrafındakileri kıracak düzeyde tutabilenlere maalesef uzun süreli itibar edemiyoruz, böyle huyları olanlara da tavsiyemiz yat içerisinde hoşgörülü ve şevkatli olmalı takim ruhunu unutmaları gerekir.
Elbette hosteslerle iyi bir uyum içerisinde olmalıdır tabii diğer mürettebat ile de. ayrıca güler yüzlü ve sınırlarını bilen biri olmalı takım ruhunu unutmamalı bireysel  aile içi yakınlaşmalarını takım anlayışına  tercih etmemeli hiyerarşi düzenine riayet etmelidir. mesleğini bilmeli araştırmalı ve en önemlisi Türk ve Osmanlı mutfağını bildiği gibi dünya mutfaklarından da çok uzak olmamalıdır.
Aşçıdan beklediğimiz en önemli beklentilerden biri de bu güzel gün ve gece  sofraların hazırlayıcısı olan bu nedenle yat sahibi ya da misafirlere yakınlığı artan aşçılarımızın  yaptığı işi sebebi ile yat sahibi yada misafirlerle olabilecek yakınlaşmalarda aradaki çizgiye çok dikkat etmesi ve bu yakınlaşmayı yatın hiyerarşisini bozacak şekilde kullanmamasıdır. misafirlerin ve yat sahibinin çok uzun olmayan misafirliklerini arkadaşlarına tercih etmeyen saygılı ve takım çalışmasını personele gösterdiği şevkatle sağlayarak işlerini kolaylaştıran aşçı, daima aranan işsiz kalmayan ve takım içinde kalan biri olmaktadır.
Ülkemizde aşçı diye bir personeli giriş ve çıkışlarda dikkate almadıklarından aşçılara ait olan ve gemi adamı ehliyeti olan aşçılarımızın ücretlerinin diğer geçici aşçılara göre fazla olduğunu ve tercih edildiklerini bu ehliyetlerinin tam olmasa da dikkate alındığını veya alınması gerektiğini notlarımız arasına eklemeliyiz.